Značka Cupra už s námi je nějaký ten pátek, ale zatím se převedla s jediným modelem Cupra Ateca. Řada lidí SEATu, pod který Cupra spadá, tuto volbu hodně zazlívala. Značka se totiž od počátku prezentuje jako sportovní, čemuž jaksi výkon 300 koní jen v lehce upraveném SUV původně od SEATu neodpovídá.

Značka Cupra už ohlásila, že má v plánu další modely, ale stále nás nechává čekat. Jedním z těch modelů bude hybridní SUV Formentor a dalším pak model Cupra Leon, který bude vycházet z nové generace SEATu Leon, který bude představen koncem letošního roku.

Než se tak ale stane, můžeme se kochat různými úpravami, kterými Cupra Ateca za tu chvilku své existence již stihla projít. První tuningový zásah si připsala německá firma ABT, která svou verzi ostré Atecy s výkonem 350 koní předvedla v rámci letošního ženevského autosalonu. Teď vám ale ukážeme ještě zajímavější verzi Cupry Atecy, která se dokonce může chlubit výkonem 480 koní! A to už je hodnota, která nám k pojmu Cupra sedí přeci jen o něco více než sériových 300 koní.

Test CUPRA Ateca 2.0 TSI 4Drive DSG (2019)

Tento nárůst výkonu má na svědomí taktéž německá firma, která se jmenuje HGP Turbonachrüstung GmbH. Na výkonnostní úpravy především koncernových modelů se specializuje už dlouho, dokonce občas ladí i závodní speciály. Cupra Ateca pro ně tedy nebyla nic složitého.

Neznáme bohužel přesnou technickou specifikaci úpravy, HGP jen prozradili, že si pohráli s řídící jednotkou, výfukovým systémem a několika dalšími maličkostmi v motoru, ovšem výsledek je vskutku velmi zajímavý. Těch 480 koní se naplno projeví při 6300 otáčkách za minutu, přičemž spolu s výkonem narostl i točivý moment. Nově se toto španělské SUV chlubí 615 Nm při 4500 otáčkách za minutu.

Neméně zajímavé jsou hodnoty zrychlení, které toto SUV rázem posouvají do kategorie sportovních vozů! Z klidu na 100 km/h to totiž zabere jen 3,6 sekundy a na 200 km/h jen 9,1 sekundy. Upřímně přiznáváme, že takhle nějak bychom si představovali naladěné modely značky Cupra. Tak uvidíme, s čím se, obzvlášť u Formentoru a nového Leonu tato „sportovní“ značka vytasí. J