Řada států musí bojovat s opilými řidiči, nejčastěji pomocí vysokých pokut a zabavováním řidičáků. Ovšem v Lotyšsku na to jdou trochu jinak. Opilcům auta zabaví a pošlou je na Ukrajinu, kde slouží hlavně na pomoc raněným, nejčastěji v roli různých verzích sanitních aut.
Tento systém v Lotyšsku už nějaký čas funguje a na svědomí jej má nevládní organizace Agendum. Ta už takto na Ukrajinu předala na 1500 aut a další tisíce jich čekají na úpravu a odeslání. Ukazuje se totiž, že řidiči v Lotyšsku mají s alkoholem trochu problém. Už teď na policejním parkovišti v Rize čeká dalších několik desítek zabavených aut. Zakladatel iniciativy Reinis Pozňaks agentuře AFP řekl, že každý víkend pošle z Lotyšska na Ukrajinu asi 30 až 40 aut. Nutno říct, že ne všechna z nich jsou ta zabavená, jsou mezi nimi i vozidla od dárců.
Každé auto, které má jít na Ukrajinu, musí nejdříve projít úpravou tak, aby službu na bojišti zvládlo. Vše (jak úpravy aut, tak jejich přesun) je financováno z peněz dárců, takže z daní nebo státních financí se neplatí nic.
Možná se to celé zdá jako přísný trest, je ale potřeba si uvědomit, že Lotyšsko má poměrně benevolentní přístup k alkoholu za volantem. Začínající řidiči a profesionálové mají nulovou toleranci, jinak platí, že ostatní mohou jet s až půl promile. Ovšem nad 1,5 promile jde o trestný čin, za který hrozí vězení, obecně prospěšné práce, ale i vysoká pokuta, a právě zabavení vozu. Jen v loňském roce bylo takto zabaveno přes 800 aut, která dřív končila v dražbách.
V Lotyšsku nejde o první projekt posílající zabavená auta na Ukrajinu. Tamní úřady k tomuto kroku přistoupily už dříve, když požadovaly registraci ruských aut na svém území. Ten, kdo auto nezaregistroval, o něj následně přišel a vůz byl odeslán právě na Ukrajinu.
Lotyšsko ale není jediný stát, který za alkohol zabavuje auta. Byť je asi jediný, který je posílá na Ukrajinu. Za alkohol přijdete o auto také v Polsku. A v Rakousku ke ztrátě auta stačí jen nebezpečná jízda a ani nemusí být pod vlivem.
Platíte za autopojištění zbytečně moc?
Najděte nejlevnější nabídku během 2 minut a ušetřete až 4 500 Kč.
🔍 Porovnat ceny zdarmaNezávazné srovnání • Okamžitý výsledek
Ten velký ožralý OVÁD, co si naložil do auta dvě děti, nepřipoutal je na napálil to do stromu by si nic jiného nezasloužil. Šel by ihned a do první linie !!!