Mezi řidiči často panuje přesvědčení, že by měli být na pozoru před státní policií. Neuvědomují si ale, že jim pořádně zavařit může i ta městská. Jakkoliv je faktem, že oproti státní má mírně odlišné pravomoci, pokuty rozdávat může.
Může chtít doklady i peníze
Obecně vzatu může každý strážník městské či obecní policie požadovat potřebná vysvětlení, která může přispět k objasnění přestupku. Také může požadovat, abyste se kvůli sepsání zápisu o podání vysvětlení dostavili na služebnu. Řidiče pak bude zajímat, že strážník může požadovat prokázání totožnosti. Ano, dnes u sebe nemusíme mít fakticky žádné doklady, ani malý techničák od auta nebo zelenou kartu, ale i tak musíte při prokazování totožnosti spolupracovat. Zpravidla tak, že strážníkovi nadiktujete jméno a datum narození.
Platí, že strážníci mohou měřit rychlost. Ale vždy jen v místech, které určí státní policie a stou také na měření rychlosti spolupracuje. A pozor, už více než rok může městská policie rozdávat pokuty za neoprávněnou jízdu v autobusovém pruhu! A taková pokuta se může vyšplhat až na 2500 Kč.
Do kompetencí městské policie ale patří také pokutování špatného parkování, ale třeba i vjezdů do zákazů nebo pěších zón. A pozor, pokuta z jejich strany může přijít třeba i za používání mobilu za volantem nebo nedání přednosti chodcům. A samozřejmě vám mohou za špatné parkování nechat odtáhnout auto, ale i nasadit botičku.
Městská policie naopak moc nepomůže třeba v případě dopravní nehody. Může na místě pomoci s řízením provozu, usměrnit případné emoce, ale veškeré řešení nehody, a tedy i zápis protokolu je v rukou pouze státní policie.
Neznamená to ale, že když městská policie na některé úkony nemá pravomoc, že je prostě dělat nebude. A že je nebude řešit. Jen si k tomu volá na pomoc policii státní. Děje se tak třeba při podezření na kradené auto, ve chvíli, kdy má řidič propadlou technickou nebo třeba svou jízdou ohrožuje ostatní účastníky provozu.