Pražská městská policie se zaměřila na neoprávněné parkování na místech pro invalidy

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Městská policie Praha - 2. 3. 2023


Pro to, aby řidič mohl zaparkovat na místě vyhrazeném pro invalidy, je zákonem stanoveno několik podmínek. Jednou z nich je vlastnictví průkazu ZTP, který samozřejmě musí být pravý. Ale právě s tímto nařízením mají někteří řidiči velký problém.

Jen během února museli městští strážníci z Prahy řešit sedm řidičů, kteří na místě vyhrazeném pro invalidy zaparkovali neoprávněně. Na místě byly ve všech případech řidičům odebrány průkazy ZTP, v jednom případě ale strážnic pojali podezření, že je průkaz padělán. V tomto případě si vše přebrala státní policie k dořešení. Ukázalo se také, že v řadě případů řidiči používali průkaz po zemřelých.

„Řidiči měli pro strážníky vesměs stejné výmluvy. Tvrdili, že autem přijeli rodiče, na které je průkaz vystaven, nebo invalidní osobu jen přivezli a čekají na ni. Platnost průkazů si hlídky vždy ověřují u jejich vydavatelů. To, že se řidiči na přepravu tělesně postižených jen vymlouvali, potvrdily také záznamy městských kamer,“ popsali městští strážníci.

Ty zachytili i řidiče parkujícího na vyhrazením místě v Pařížské ulici. Právě jho průkaz, kteří předložil strážníkům, byl falzifikátem. Sám se nakonec hlídce přiznal, že jej okopíroval od své manželky a na kopii nalepil padělaný hologram. Kromě pokuty až 10 000 Kč se tak dočká i dvou trestných bodů, protože od ledna loňského roku jde o bodovaný přestupek. Je ale také možné, že bude muset vysvětlovat trestný čin padělání.

Za uplynulý rok řešily hlídky městské policie 11 002 případů, kdy řidiči zaparkovali na místech pro invalidy, aniž by k tomu měli oprávnění. Za tyto přestupky strážníci uložili 1826 pokut v celkové výši 952 300 Kč a 8 774 přestupků oznamovali správnímu orgánu. V 402 případech postačila domluva.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru