Na místě pro invalidy nesmíte ani přibrzdit. I to už je na poměrně vysokou pokutu

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Městská policie Praha - 23. 4. 2024


Situace s parkováním je v mnoha velkých městech složitá. Míst k zaparkování je stále málo. Někteří řidiči tak zoufalou situaci, kdy nemají kde zaparkovat, řeší „po svém“. Ne vždy je to ale dle zákona.

Velkým nešvarem je parkování na místech vyhrazených pro invalidy. V prvé řadě jde o etickou stránku věci, kdo jiný než ti, co to už tak v životě nemají snadné, by měl mít možnost zaparkovat, aniž by s tím měl větší problémy? Místa vyhrazená pro invalidy jsou ale častým terčem těch, pro které určená nejsou. Podobně jako třeba místa vyhrazená pro elektromobily. Na ty řidiče, kteří vyhrazená místa zneužívají, se v uplynulých dnech zaměřila pražská městská policie. A nestačila se divit.

Jen během jediného pracovního týdne řešila 584 řidičů, kteří neoprávněně stáli na místě vyhrazeném pro invalidy. Stovce z nich nadělili strážníci pokuty v celkové výši 119 300 Kč. Dalších 173 přestupků předali do správního řízení. V patnácti případech vše vyřešili „domluvou“ a zbylí řidiči dostali výzvu k podání vysvětlení.

„Nejvíce přestupků strážníci odhalili na Praze 1, 3, 5, 9 a 10. Najít vhodné místo k zaparkování je v metropoli obecně velmi složité, několikanásobně složitější je to pak pro lidi s omezenou pohyblivostí, proto patří tento typ přestupků mezi prioritní úkoly strážníků v Praze,“ popsala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Neoprávněné parkování na místě pro elektromobily je přestupek. A také hulvátství

Trestné body i vysoká pokuta

Uplynulý týden s tak vysokým počtem přestupků není žádnou výjimkou. Jen během loňského roku řešili tento přestupek strážníci v 11 989 případech. Celkem uložili 2313 pokut za takřka 1,4 milionu korun. Obdobná čísla strážníci evidují i za rok 2022.

Řidiči si musí uvědomit, že špatná situace s parkováním je neopravňuje k tomu, aby zaparkovali na místě pro invalidy. Když pomineme slušnost, tak je tu přestupková stránka věci. „Pokud řidič zastaví, tedy uvede vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu na řádně označeném parkovišti pro invalidy, hrozí mu na místě pokuta do výše 1 500 Kč. Ve správním řízení 2000 Kč až 5000 korun,“ upozornila Irena Seifertová.

Pokud ovšem na takovém místě řidič zaparkuje, jde o přestupek na místě ohodnocený v rozmezí 2500 Kč – 3500 Kč. Správní úřad pak pokutu zvýší na rozmezí od 4000 Kč do 10 000 Kč. A ke všemu přidá ještě dva trestné body. Pokud jsou navíc splněny podmínky pro odtah, může jej strážník nařídit.

Štítky: , , , ,

17 názorů na “Na místě pro invalidy nesmíte ani přibrzdit. I to už je na poměrně vysokou pokutu”

 1. Ono stačí narazit na aktivního …. před OC jsem potřeboval vyjet z řady a následně pokračovat v odjezdu. Abych se vytočil, protože někteří nedočkavci najeli tak blbě (cpali se na mnou uvolněné místo), že jsem nenohl zpět, nacouval jsem tedy na stání pro invalidy a snažil jsem se odjet. Klepání na okénko a měšťák mě začal buzerovat, že stojím částečně na invalidovi. Tak jsem mu vysvětlil, že jaksi nedovedu odletět a kdyby nezdržoval byl bych dávno pryč. Kupodivu bez pokuty.

 2. Vojtěch Vydra

  Nemám nic proti držitelům ZTP, bydlím na sídlišti a z okna vydím na cca15 míst pro ZTP, ale moc by mne zajímalo kdo opravdu toto oprávnění získal legálně, možná by to chtělo revizy, pár míst by se asi uvolnilo.

 3. Pan Vratislav a pan Milan mají 100 % pravdu. Ostatní plácají nesmysly včetně toho, kdo tvrdí že ani jedním kolem nesmíte najet (pokud tím jedním kolem nezůstanete v prostoru vyhrazeném vodorovnou značkou stát.)

    1. Jiří Šeda

     Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb., § 27 o) na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno,

 4. Pane Josefe. Sedněte si pár dní na vozíček, na který jsem já odkázána a projeďte se k obchodům, úřadům apod. Pravidelně je místo pro invalidy obsazené zdravým řidičem a já pak pracně jezdím kus ke dveřím a to ještě jestli mám štěstí a vůbec zaparkuji. Nejde jen o obsazení tohoto místa. Ale s vozíčkem se potřebuji dostat až ke dveřím auta – a to na normálním parkovacím nelze, není tak široké. Nedávno jsem se nedostala k odbornému lékaři, na kterého jsem čekala několik měsíců. Prostě jsem nezaparkovala, ačkoliv tam byly 3 místa pro invalidi. Ani na jednom nestálo auto se značkou vozíčku!!!!!!
  Věřte mi, že to není žádná „buzerace“ a kontrolovalo se to i před rokem 89!!!! Pamatuji se, jak jeden policajt dost drsně „postavil takového řidiče do latě!“

 5. U nás na sídlišti máme na parkovišti dvě místa pro invalidy a na tom jednom pravidelně parkuje pan primář ostravské nemocnice a myslíte že někdy dostal pokutu?

 6. No tak autor je mrkev a měšťáci si cintaj pentli. Podle § 27, odst. 1, písm. o) zákona č. 361/2000 Sb. řidič nesmí zastavit a stát na vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno. Neboli, na invalidech můžete naprosto legálně zastavit, jenom je třeba hlídat si ty tři minuty.

  1. Podívejte se, prosím, na vodorovné značky, především na vodorovnou značku V10f. Děkuji. Chalupa

  2. Vraťte školné autoškole, která z vás udělala takového nedouka! Na parkoviště pro invalidy nesmíte vůbec najet ani jedním kolem. Myslete si, že ten prostor je plný hřebíků pro ty, co nejsou invalidé.

  3. Doporučuji přečíst celé znění , hlavně o parkovaní na místě pro invalidy, tam vaše tři minuty neplatí.

 7. Naopak, pokud invalida parkuje na normálním parkovišti a pro něj vyhrazené místo je volné, tak by měl dostat pokutu a body on.

 8. To jako návrat do doby komoušskýho útlaku?Jenom jedna otázka. Tam kde je povoleno parkování pro invalidy Stojí SUV za tři melouny a policie se bojí dát za stěrač oznámení o řešení přestupku? V tom případě vítejte na východě. Jakýmkoliv.

 9. A nakonec řidiče ,ty darebáky zastřelit .Nebo to podání vysvětlení ????Co budete vysvětlovat ?Buzerace ,zlaté časy před r.89

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru