Rolls-Royce včera večer představil novou, již osmou generaci nového modelu Phantom. Designově se od té sedmé na první pohled příliš neliší, použitá technika a technologie jsou však nové.
A je to logické, vždyť od uvedení sedmé generace uplynulo dlouhých 14 let, které se na vývoji automobilů podepíší znatelně. Na kvalitě jízdy, dnes již předchozí generace to nicméně žádné známky nezanechalo. Jezdí parádně, což jsme si ostatně vyzkoušeli sami. Ta nová ale bude ještě lepší.
Osmá generace Rolls-Royce Phantom používá poprvé v historii značky jako základ lehký celohliníkový prostorový rám. Značka ho nazývá jako „Architecture of Luxury“ (v překladu architektura luxusu) a dostanou ho všechny nové modely, včetně „SUV“ (značka nový model takto ale nazývat nechce), které by se mělo představit za několik měsíců. Tento rám ale nejen snižuje hmotnost, ale také o 30 % zvyšuje tuhost celé karoserie. Celé auto je přesto díky použití obrovského množství nových technologií těžší (hmotnost vzrostla z 2550 kg na 2625 kg). Nová generace je přitom oproti té předchozí o 8 mm vyšší (1646 mm), o 29 mm širší (2018 mm), ale o 77 mm kratší (5762 mm). O 19 mm kratší je ale také rozvor náprav (3552 mm). Podle značky je ale v interiéru stejně místa, na hlavu je ho mezigeneračně dokonce ještě více.
Rolls-Royce tvrdí, že nový Phantom bude v interiéru nejtišším autem světa. Že to má opodstatnění, dokazuje, že v autě je takřka 140 kg tlumícího materiálu, jenž má posádku od okolního světa prakticky izolovat.
A klid na palubě bude i přesto, že pod dlouhou přední kapotou s tradičně velkou a majestátní maskou chladiče se ukrývá výkonný dvanáctiválcový benzinový motor. Šéf značky Torsten Müller-Ötvös jasně prohlásil, že menší motor v autě značky Rolls-Royce prostě být nemůže. Díky dvojitému přeplňování a tradičnímu objemu 6,75 litru nabídne Rolls-Royce Phantom více než dostatečný výkon 571 koní v 5000 ot./min a točivý moment 900 Nm dostupný již od 1700 ot./min. Přenos výkonu budou na silnici přes osmistupňový automat ZF zajišťovat kola zadní nápravy. Zrychlení z 0 na 60 mph (cca 96 km/h) je pro „krátkou“ verzi (na délku měří cca 577 cm!) otázkou 5,3 sekundy, prodloužená EWB verze (599 cm) bude o desetinu pomalejší. Maximální rychlost bude v obou případech elektronicky omezena na 250 km/h.
Ačkoliv půjde o velké a těžké auto, ovladatelnost a jistota při jízdě má být prvotřídní. Zajistit to má nejen řiditelná zadní kola, která mají v nízkých rychlostech vylepšit poloměr otáčení a ve vysokých rychlostech zlepšit stabilitu, ale také nová 48V elektrická síť. Ta bude, podobně jako například u Audi SQ7 TDI ovládat aktivní stabilizátory na podvozku tak, aby se automobil co nejméně nakláněl. Přední kola mají průměr 21 palců, zadní jsou o palec větší (22″).
Samozřejmostí je to, že pohonné ústrojí – zejména převodovka – bude spolupracovat s daty navigačního systému a podle toho upravovat zařazenou rychlost. Pokud bude v navigaci před Phantomem kopec, podřadí, pokud bude zatáčka, opět podřadí a podobně. Řídící jednotky tak budou dopředu připraveny na to, co přijde. Podobně už to ale nyní funguje i v jiných nových modelech značky.
Tím to ale samozřejmě teprve začíná. Mezi další moderní asistenty, které osmá generace vlajkové lodi automobilky Rolls-Royce dostane, patří také adaptivní tempomat, noční vidění, parkovací kamery, které zobrazí auto „zvenku“ podobně jako tomu je například v BMW řady 7, ale také ultrazvukové senzory s dlouhým dosahem tak, aby rozpoznaly dopravní situaci daleko před vozem.
Snad nejdůležitější je to ale v interiéru, kde posádku obklopí jen ty nejlepší materiály. Všechna sedadla jsou vyhřívaná, stejně jako loketní opěrky ve střední části mezi sedadly, ale také ty na dveřích. Zadní části dominuje nejen obrovský prostor, ale také bohaté možnosti nastavení sedadla – od těch čistě „pracovních“ až po „odpočinkové“. Samozřejmostí budou další možnosti masáží, odvětrávání a podobně.
Ale ani přední část nepřichází nijak zkrátka. Vždyť majitelé si podle slov Franka Tiemanna, tiskového mluvčího značky pro Evropu a Střední východ, dnes své vozy Rolls-Royce chtějí řídit sami. A to nejen „malé“ modely Wraith, Dawn či Ghost, ale právě i model Phantom. Palubní deska může být standardně kombinací hedvábí, kůže, kovu, dřeva, ale vlastně jakýchkoliv dalších materiálů, které si budete přát. Rolls-Royce vás vytvoří jakékoliv auto přímo na míru. Přístrojový štít už nebude analogový, ale po vzoru moderní doby nabídne digitální panel s úhlopříčkou 12,3 palce. Podobně velký bude i panel navigace a multimédií uprostřed středového panelu, ten lze na přání překrýt nádherným kusem palubní desky, podobně jako v současné generaci. Ostatně takto ukrýt se dá většina částí interiéru tak, aby jeho čistotu nenarušovaly žádné nedůležité displeje nebo ovladače.
Vnější tvary jsou podobné sedmé generaci, na první pohled neznalé oko rozdíl poznat nemusí. Přední světla jsou samozřejmě adaptivní, používají techniku LED, ale i laserové projektory. Ty zadní jsou výhradně LEDkové.
https://www.facebook.com/autocarofficial/videos/10155056743089023/
https://www.facebook.com/autocarofficial/videos/10155056602629023/