Desetiválec v tak malém autě jako je BMW řady 3? Ano, i taková auta existují a mohou legálně jezdit po silnicích. Jedno takové, které postavil německý tuner Hartge, může být vaše.

Tohle zběsilé čtyřdveřové BMW řady 3 z roku 2006 dostalo název BMW Hartge H50 V10 a pohání ho motor z BMW M5 generace E60. Pod přední kapotou je tedy 5,0litrový desetiválec s atmosférickým plněním s označením S85B50, který je naladěn na 550 koní.

Dynamika? Parádní, zrychlení z 0 na 60 mil za hodinu (96 km/h) je otázkou 4,3 sekundy, což je o 0,6 sekundy rychlejší než v případě osmiválcového BMW M3 stejné generace a jen o 0,3 sekundy pomalejší než v případě BMW M3 Competition aktuální generace.

Kromě motoru dostala tahle trojka ale kompletní doplňky jako výfuk, chlazení, ale i katalyzátory. Nechybí ani 7stupňová dvouspojková převodovka SMG, samosvorný diferenciál nebo sportovní, o 30 mm snížený podvozek. Aby se dalo s autem bezpečně jezdit, musí se dát také zastavit. K tomu slouží nové šestipístkové brzdové třmeny na přední a čtyřpístkové třmeny na zadní nápravě, které se zakusují do velkých brzdových kotoučů a kryjí je nová 20″ kola.

Úpravy doznal také vzhled vozu, jde ale o decentní změny, které design spíše okořeňují. \nejvýraznější jsou rozšířené blatníky, ty přední s výdechy, a zadní část se čtveřicí koncovek výfuku a křídlem na víku kufru.

Pokud byste takové auto chtěli, máte nyní jedinečnou možnost, protože je aktuálně na prodej. Dáte za něj 60 tisíc dolarů, což není úplně málo, ale na druhé straně je to vážně exkluzivní auto. V přepočtu na koruny jde o částku pod 1,4 milionu.