30 let po první generaci řady 5 představilo BMW generaci pátou, která nesla označení E60 pro sedan, respektive E61 pro kombi Touring. Jak bývalo zvykem, opět přinesla spoustu nových prvků a revolučních řešení. Pojďme si ji představit v přiloženém oficiálním videu.

Přečtěte si také:  I mistr tesař se někdy utne. BMW propagovalo svůj nejnovější elektromobil a na fotce omylem zachytilo i mercedes

Pátá generace BMW řady 5 se vyráběla v letech 2003 až 2010 a prodalo se jí na 1,4 milionu kusů. Přijela s revolučním designem, který navrhl Chris Bangle, a lidé mu dlouho nemohli přijít na chuť. BMW totiž přišlo o své „typické tvary“. Zejména světla vypadala zcela odlišně od těch, na něž jsme byli zvyklí. Ta přední dostala kromě typických „andělských očí“ také „obočí“.

Podobně revoluční byla i proměna interiéru. Předchozí generace byla striktně orientována na řidiče, v páté generaci se interiér „otevřel“. Poprvé se u pětky objevuje také systém iDrive, který si svou premiéru odbyl o něco dříve v řadě 7. Ovšem tehdy ještě v mnohem složitější podobě, než v jaké ho známe dnes.

Nová generace pětkového BMW přišla i s řadou dalších inovací. Posilovač řízení dostal proměnlivý účinek, objevil se head-up displej, adaptivní bi-xenonové světlomety. Pod kapotou se objevují nové motory, například velmi oblíbený naftový šestiválec 30d se 160 kW a nebo výkonnější 35d s přeplňováním dvěma turbodmychadly. Díky hliníkové přední části, která snižuje hmotnost, je její rozložení ideálních 50:50. To zajišťuje skvěle vyvážené jízdní vlastnosti.

Přečtěte si také:  BMW Z13 byl prototyp kompaktního městského modelu. Nakonec nevznikl kvůli znovuzrozené legendě

V roce 2007 přichází modernizace projevující se jen zlehka. Nové jsou nárazníky nebo grafika světel. Poprvé se objevuje také slovní spojení „Efficient Dynamics“, jež přichází s novými technologiemi ke snení spotřeby paliva a emisí. Nechyběl ani pohon všech kol xDrive, který se u řady 5 objevil v roce 2005.

Ani u této generace nechyběla verze M5. Desetiválcový motor byl standardně spojen se sedmistupňovou sekvenční převodovkou SMG. Zrychlení z 0 na 100 km/h bylo otázkou 4,7 sekundy, z 0 na 200 km/h 15 sekund a s podobnou razancí pokračovala až k 250 km/h, kde ji zastavil elektronický omezovač rychlosti.