Minulý víkend se v Monterey konala parádní přehlídka super aut současnosti i minulosti. Ano, mluvíme o té akci, v rámci které se konala ta dosti nepovedená dražba Porsche Type 64. Na akci vyrazila i krásná SupercarBlondie, kterou doporučujeme sledovat. Tahle slečna se umí dostat k těm nejzajímavějším autům na světě, umí se dostat k jejich majitelům, kteří ji ta auta ochotně půjčují. Ta holka je prostě skvělá!

Tentokrát dostala asi jako první na světě jedinečnou možnost si opravdu důkladně prohlédnout zbrusu nový hyperpsort od Lotusu, model Evija. A nejen prohlédnout, ona se s ním dokonce mohla projet! Sice jen po parkovišti, ale i tak muselo jít o jedinečný zážitek. Důvod? Evija je jako znovuzrození značky Lotus. Kromě neuvěřitelné techniky nabízí také řadu detailů a zajímavostí, které nám Alex Hirschi, tedy Supercar Blondie všechny ukáže.

První elektrický Lotus byl odhalen! Má skoro 2000 koní a je vpravdě dechberoucí

Tak například, věděli jste, že v předních světlometech Lotus naznačil válečnické líčení bojovníků jdoucích do války? Nebo že LED proužek uprostřed sedadel si každý zákazník může uzpůsobit sobě a to ne jen barevně, ale také tím, co zobrazuje? Můžete tam mít třeba datum narození nebo oblíbený slogan. Baví nás i tlačítko, které rozsvítí písmeno ‚T‘ v nápisu Lotus. Je toho tolik a při každém pohledu na auto najdete další zajímavost nebo vychytávku, která vás dostane.

Ovšem tušíme, že vás asi hodně zajímá pohonné ústrojí. Jde o elektromobil a v současné době o nejvýkonnější produkční auto světa. O pohon se stará čtveřice elektromotorů, kdy je u každého kola jeden. Supercar Blonide ve videu říká, že Evija má výkon 2000 koní, ovšem, to trochu zaokrouhluje. Evija disponuje výkonem 1972 koní, takže to zaokrouhlení je opravdu jen symbolické. Z 0 na 100 km/h umí zrychlit v čase lehce překračujícím 2 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezena na 322 km/h. Ovšem Lotus tvrdí, že auto zvládne i 402 km/h.

Evija je vyrobena hlavně z karbonu, z něhož je celý monokok. Celé auto váží jen 1680 kilogramů! Je to neskutečné auto, co myslíte? Lotus má v plánu vyrobit jen 130 kusů, přičemž cena se bude dle specifikace pohybovat od 1,5 do 2 milionů eur, tedy cca od 35 do 46 milionů korun. Výroba začne v příštím roce a už teď hlásí Lotus takřka vyprodáno.