Už nějakou dobu nás Lotus lákal na svůj nový model, mimochodem, první po deseti letech. Věděli jsme, že bude výkonný, designově rozhodně zajímavý a že to bude elektromobil. A to vše se před pár dny konečně potvrdilo! Lotus ho v plné kráse odhalil a je to prostě bomba!

Lotus Evija, jak se novinka jmenuje, má aktivní aerodynamiku a to díky lehce futuristickým tvarům karoserie. Ta je vyrobena převážně z karbonu, stejně jako další díly auta, takže celková hmotnost se zastavila na hodnotě 1680 kilogramů. Velmi dobré, co myslíte? Ovšem fakt, jak auto vypadá nebo že má laserové světlomety, vlastně není tak důležitý. Tady hraje prim technika!

Další super elektromobil se blíží. Bude od Lotusu a v limitované edici

Nejnovější model značky pohání hned čtyři elektromotory – u každého kola jeden. Všechny elektromotory mají výkon 493 koní, což je ve výsledku dohromady neskutečných 1972 koní! Ačkoliv by tahle porce výkonu zvládla auto možná i dostat do vzduchu, maximální rychlost je nakonec elektronicky raději omezena na 320 km/h. I to je ale hodnota pro elektromobil vskutku zajímavá. Zrychlení 0 na 100 km/h by se podle značky mělo odehrát pod tři sekundy, což možná vypadá jako vysoká hodnota, ale jde jen o první odhady. Reálná měření ještě neproběhla. Stejným odhadem je i informace od Lotusu, že právě maximální rychlosti by Evija mohla dosáhnout do maximálně 10 sekund.

Každý jeden vůz z celé 130kusové série bude u Lotusu vyráběn ručně a automobilka k němu nabídne hodně možností, jak si ho upravit k obrazu svému. Základní cena auta je 7 milionů liber, tedy bezmála 50 milionů korun. Ovšem, to je jen základ. S trochou příplatkové výbavy se zákazníci jistě dostanou mnohem výš.

Pokud jsme vás dostatečně navnadili, pak si připravte zálohu 250 000 liber, tedy asi 7 milionů korun a Lotus Evija objednávejte zde. Automobilka totiž spustila objednávky on-line. Drží krok s dobou.