zelena-karta

Zelená karta ztratila barvu a teď přijde také o papír. Ale jenom v České republice

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Slavia pojišťovna - Foto: Pavel Srp - 23. 9. 2023


Česká vláda v srpnu schválila zákon, podle kterého nebude od příštího roku nutné s sebou vozit zelenou kartu v listinné podobě. Na českých silnicích stačí její digitální verze. Do zahraničí je to ale jiné, tam i nadále budeme muset jezdit s papírovým dokladem.

Zprávy, že na území ČR stačí digitální podoba zelené karty, se v Česku rozšířily již koncem roku 2021, kdy ministerstvo financí vyhovělo stížnosti muže, který dostal pokutu navzdory tomu, že zelenou kartu předložil při policejní kontrole v digitální podobě. Formálně šlo ovšem o rozhodnutí v individuálním případě a bez záruky pro ostatní řidiče, že v jejich případě by vše zafungovalo stejně. Pokud nový zákon schválí poslanecká sněmovna a podepíše prezident, s novým rokem se to změní.

Přečtěte si také:  Vláda schválila novelu zákona o povinném ručení. Řidiči si budou muset za pojištění auta připlatit

Zelenou kartu pro prokazování zaplaceného povinného ručení na území Česka nový zákon od 1. ledna ruší. Karta jako taková podle důvodové zprávy ztrácí svůj význam vzhledem k digitalizaci systému kontrol pojištění. Zelenou kartu v listinné podobě tak budete nadále potřebovat již jen pro cesty do zahraničí, její funkce mezinárodního dokladu o zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jí ještě zůstane.

Slavia pojišťovna bude ovšem ve výročních dopisech svým klientům zelenou kartu posílat i nadále. A pokud by ji klient ztratil, na vyžádání mu obratem pošle do e-mailu novou, aby si jí mohl před cestou do ciziny vytisknout. K digitalizaci karty v celé Evropě by totiž mohlo dojít až v roce 2025.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Historie

Základ systému zelených karet byl položen již v roce 1949. Hospodářský výbor OSN pro Evropu tehdy přijal doporučení, jehož cílem byla ochrana osob poškozených při dopravních nehodách a usnadnění likvidace vzniklých škod, včetně nehod zahrnujících zahraniční motoristy.

Přečtěte si také:  Na silnici bez povinného ručení? V krajním případě hrozí i vězení

Systém zelených karet je založený na bilaterálních dohodách mezi jednotlivými zeměmi, které začaly vznikat již v 50. letech. V Česku postupně nahradil veškeré ostatní doklady o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. „Někteří řidiči si budou pamatovat na dobu, kdy na nich byl povinný podpis pojistníka – do roku 2009 bez něj byla zelená karta neplatná. Na základě dohody států Evropského hospodářského prostoru už od roku 2020 nemusí být vytištěná na zeleném papíru, ale stačí obyčejný bílý,“ uvádí Ladislav Bělina, ředitel úpisu autopojištění ve Slavia pojišťovně.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *