LADA Niva rozhodně nepatří mezi moderní auta, ačkoliv si ji stále můžete koupit jako zbrusu nový vůz i dnes. Vyrábí se již od roku 1977 s čtyřválcovým motorem 1,6 litru o výkonu 75 koní (točivý moment 116 Nm), v roce 1991 přišla modernizace, která nahradila motor novým 1,7 litrovým čtyřválcem s výkonem zvýšeným na 82 koní (125 Nm) a dalšími drobnými technickými změnami. Zatím nejnovější modernizace se auta dotkla v roce 2011, kdy bylo změněno osvětlení, design exteriéru i interiéru i čalounění. Výhodou auta vždycky byla jistá mechaničnost a pohon všech kol.
S přísnými předpisy EU se však postupně vylepšoval i motor, který musel plnit příslušné EURO normy. V současné době plní Euro5 v Evropě (Euro4 v Rusku). Otázkou zůstává, jak to s autem bude od září, kdy v platnost vejde nová norma Euro6.
LADA Niva je ale pouze v sérii poměrně líným offroadem, jehož dynamické schopnosti nejsou příliš ambiciózní. Použít ji jako závodní náčiní tak není úplně dobrý nápad. Tedy pokud původní motor nevyměníte za motor o poznání výkonnější jako to má auto v přiloženém videu. Když se zaposloucháte do jeho zvuku, už na první poslech vám musí být jasné, že tohle není původní dýchavičný čtyřválec. Do jeho zadní části se nastěhoval motor s dvakrát takovým počtem válců sevřených do V a pochází původně od Ferrari. Dává to ale větší smysl než by se na první pohled mohlo zdát. I když je LADA Niva opravdovým offroadem, základy podvozku sdílí s původním sedanem, který je pouze převlečeným Fiatem 124. A koho vlastní Fiat? :) Ferrari!
Motor ale nepochází přímo z Ferrari, ale z nenápadného sedanu Lancia Thema 8.32 (ačkoliv motor má prapůvod ve Ferrari 308). Jde o V8 s 32 ventily a výkonem zvýšeným z původních 205 koní na nynějších přibližně 300 koní.
Při pohledu do kabiny si můžete všimnout čtyř pedálů. A to má vlastně jednoduchý důvod. Čtvrtý pedál ovládá diferenciál zadní nápravy. Převodovka z motoru Ferrari totiž s pohonem všech kol nepočítá, a tak musel být vypracován nový důmyslný systém pohonu řetezy ke každému z kol. Auto tak pozbývá hnacích hřídelí.
Propracovaný je i podvozek. Původní listové odpružení nahradily dvojité tlumiče plněné dusíkem s dalšími dvěma pružinami přidanými na jejich vršek pro dodatečné tlumení – a to je, jak vidno z přiloženého videa, opravdu potřeba! Ve středu podvozkového rámu je umístěn ještě jeden další centrální tlumič s nastavitelnou tuhostí, který kontroluje náklony trojůhelníkových ramen pomocí pásů a působí také jako stabilizátor.
Auto pochází z Itálie, pilotuje hoFilippo Martorelli a na závodech se rozhodně neztratí. To ostatně dokládají přiložená videa…