Závody ve sprintech jsou oblíbenou zábavou napříč celým automobilovým světem. Jenože, abyste co možná nejpružněji a nejrychleji vystartovali, je především u nových vozů aktivovat funkci Launch Control. Ta právě u většiny nových (nejen) supersportů pomůže k ďábelskému startu bez protáčení kol, které sice vypadá dobře pro diváky, ale řidiči ubírá cenné vteřinky. Jenomže protože žijeme ve světě techniky, kde všechno má své tlačítko, je potřeba Launch Control u většiny hodně rychlých aut docela složitě aktivovat.

launch-control-sprint-video

Redakce britského mgazénu Auto Express se rozhodla postavit proti sobě na první pohled tři hodně vyrovnané soupeře a jednoho malého outsidera a vyzkoušet jejich možnosti s plynulým startem závodu. Vedle sebe tak stojí BMW M4 Coupé, Porsche 911 Carrera4 GTS a Mercedes-AMG C 63 S. K nim se nakonec postaví malý stříbrný Volkswagen Polo Bluemotion, který se chlubí statusem jednoho z nejprodávanějších městských vozů v Evropě. Na první pohled je možná jasné, kdo tu totálně propadně, ale výsledek vás možná překvapí…

Pánové si určili, že po odmávnutí startu musí co nejrychleji buď zapnout právě Launch Control nebo se rychle, ale plynule rozjet. Vzhledem k tomu, že ta tři testosteronem nabušená auta se plynule, ale rychle rozjet neumí, s naprostým klidem vystartuje první právě Polo. Ostatní totiž nejdříve mačkají neuvěřitelné kombinace všeho možného, než se jim pomocník pro start vůbec zapne. Mimochodem zatímco u Porsche stačí přepnout na jízdní režim Sport Plus, sešlápnout brzdu a prošlápnout plyn, u M4 a Mercedesu je na to potřeba pomalu vysokoškolský titul. U M4 musíte úplně zastavit, vypnout DSC a zapnout režim Sport+ a následně přepnout řadící páku doleva na manuální řazení a prošlápnout plyn. Mercedes pak vyžaduje přepnutí do režimu Sport nebo Race, sešlápnout brzdový pedál a ve stejný moment zatáhnout za obě pádla pod volantem. Následně se vás auto zeptá, zda opravdu chcete aktivovat Launch Control, což se potvrdí stisknutím pravého pádla. 🙂 Vítejte v 21. století!