Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje kvalitu pohonných hmot, ale i autobazary a to, zda neklamou zákazníky. Kontroly autobazarů proběhly opět před pár měsíci a ČOI teď zveřejnila výsledky. Žádná sláva to teda není…
Kontroly autobazarů po celém Česku probíhaly od 15. srpna do 31. října 2024 a ČOI zjišťovala hlavně to, zda jsou zákazníkům poskytovány informace v souladu s požadavky zákonů. Celkem bylo provedeno 37 kontrol, z čehož byly nedostatky zjištěny ve 25 kontrolách (67,57 %). Zaznamenáno bylo celkem 46 případů porušení platných právních předpisů.
„Nejvážnější zjištění se týkala poskytnutí věcně nesprávných, tedy nepravdivých, informací ohledně technického stavu či historie vozidla (v 8 případech). Dále mj. v 6 případech došlo k opomenutí podstatných informací o vozidle a ve 4 případech byly tyto informace poskytnuty nejasným, nesrozumitelným či nejednoznačným způsobem. Z toho v 6 případech byla negativní informace týkající se závad na vozidle zahrnuta prodejcem až do kupní smlouvy, popř. do jejích příloh, a v předchozích fázích jednání byla inspektorům v roli spotřebitele předmětná informace fakticky zatajena. V jednom případě by si tak spotřebitel zakoupil namísto provozuschopného vozidla nepojízdný set náhradních dílů,“ popsala ČOI.
1,7 miliardy v luftu. O tolik peněz přijdou Češi každý rok, když při koupi ojetin naletí podvodníkům
Inspektoři ČOI dále dodali: „V několika případech byly také k vozidlům inzerovány vedené servisní knížky, které však ve skutečnosti neobsahovaly úplné záznamy. V 10 případech byla inspektorům v roli spotřebitelů poskytnuta nesprávná informace o lhůtě a způsobu uplatnění práv z vadného plnění. Téměř polovina kontrolovaných internetových stránek neposkytovala informaci o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. V 8 kontrolách pokračuje šetření. Na druhou stranu, kontroly neprokázaly, ve větší míře, rozdíly mezi informacemi o vozidle uveřejněnými na internetových stránkách, a informacemi poskytovanými při vlastní prohlídce vozidla a uzavírání kupní smlouvy.“
ČOI upozorňuje, že i kvůli takto špatným výsledkům bude v kontrolách pokračovat. Připomíná také, že každý zájemce o ojetý vůz (a je jedno jestli z bazaru nebo od soukromníka) by si měl vůz opravdu důkladně prověřit.
TIP: Prověření ojetého auta před koupí
Ověřte si ojeté auto před koupí. Prověření pomocí VIN (čísla karoserie), ale také fyzické prověření vozidla (aktuálně se slevou 200 Kč): více zde