Zapomeňte na Formuli 1, to pravé závodění jsou Stadium SUPER Trucks

Autor: Pavel Srp -   27. 3. 2018


O víkendu se jel první závod nové sezóny Formule 1. I když se pořadatelé neustále snaží upravovat pravidla, aby byly závody pro veřejnost zajímavé, udělat závody divácky atraktivnějšími se jim pořád příliš nedaří. My ale pro vás nyní máme tip na docela jiné okruhové závodění, kterému formule 1 nesahá z hlediska zábavy ani po kotníky. Už jste slyšeli o Stadium SUPER Trucks?

Monoposty formule 1 jsou vlastně docela sterilní a křehké stroje, to závodní trucky ze šampionátu Stadium SUPER Trucks jsou na tom zcela jinak. Pod kapotáží mají uřvané benzinové osmiválce, jejich jízda je všechno, jen ne čistá a piloti si z kontaktů na trati také žádné velké starosti nedělají. Běžné okruhové závodění je tu navíc doplněno několika skoky. Je skvělé pozorovat, jak závodníci na trati svádějí nelítostné souboje, perou se s výkonem motoru a předvádějí parádní drifty. Je také velmi zajímavé sledovat, jak pracují podvozky aut a to nejen v zatáčkách, ale hlavně po dopadech ze skoků. Auta prostě hladce dosednou jako na péřový polštář a jedou dál.

Tyto závodní trucky toho se sériovými pick-upy mnoho společného nemají, v zásadě je připomíná vlastně jen tvar karoserie. Základ auta tvoří trubkový rám, do kterého jsou montovány vidlicové osmiválce Chevrolet s výkonem kolem 600 koní. Motor je umístěn až za přední nápravou, což se pozitivně projevuje na vyvážení auta. To je zejména při dlouhých skocích opravdu důležité. Speciály váží okolo 1,3 tuny a dokáží se po závodních tratích pohybovat i 230km/h rychlostí.

Okruhové závody Stadium SUPER Trucks začínaly na oválném okruhu jako závody NASCAR, ale postupem času se díky vývoji úprav závodních speciálů také vyvíjely. Kromě asfaltu pak přešly i na nezpevněné povrchy a šlo vlastně o takový autokros. O drifty, jak asi tušíte, tu nouze rozhodně nebyla. Jenže pak přišel Robby Gordon, díky němuž se toto závodění posunulo do nové etapy. Je to bývalý závodník IndyCar a NASCAR, který trucky přesunul na diváky zajímavé městské okruhy. Po něm se nyní závody také oficiálně jmenují: Robby Gordon Stadium SUPER Trucks.

Podívejte se na druhé závody letošní sezóny z australského Adelaide z počátku března. Slibuji vám, že vás bude bavit každá sekunda videa. Další závody se jedou o víkendu 14. a 15. dubna v kalifornské Long Beach v Americe.

Pokud byste chtěli videí ještě více, doporučuji navštívit profil Stadium Super Trucks na youtube. Další informace o tomto závodním šampionátu najdete zde.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *