Prototyp nového sportovního modelu MINI John Cooper Works GP se veřejnosti poprvé představil jako součást předprogramu závodu 24 hodin na Nürburgringu. Sériově vyráběné vozy vstoupí na trh v roce 2020 jako limitovaná série v počtu 3000 kusů.

Tisíce nadšenců automobilových závodů z celého světa se tento víkend sešli na Nürburgringu, kde se koná známý 24hodinový vytrvalostní závod. V rámci předzávodního programu tohoto tradičního závodu, který odstartoval dnes odpoledne, bylo možné na trati spatřit nový vůz MINI John Cooper Works GP. Ten v současné době podstupuje testy finálního ladění na legendární Nordschleife okruhu Nürburgring, které jsou nedílnou součástí jeho vývojového programu.

I když do zahájení plánovaného prodeje v roce 2020 je ještě spousta času na pečlivé dolaďování, již nyní tento vůz zajíždí časy, které jsou o téměř půl minuty rychlejší než v případě jeho předchůdce. Inženýři MINI a John Cooper Works využijí přerušení testování z důvodu konání 24hodinového vytrvalostního závodu k tomu, aby často diskutovaný prototyp nového MINI John Cooper Works GP krátce předvedli veřejnosti.

Nové MINI John Cooper Works GP se začne prodávat v příštím roce a vznikne jako limitovaná edice v počtu 3000 kusů. Tento vůz se svým vysokým výkonem motoru, specifickým podvozkem navrženým na základě závodních zkušeností divize John Cooper Works, odlehčenou konstrukcí a pečlivě vyladěnou aerodynamikou bude novým měřítkem segmentu malých vozů. Již provedená ladění zajistila, že tento vůz již nyní posunuje potěšení z jízdy ve stylu MINI na zcela novou úroveň. Předchůdce chystané novinky zajel na Nordschleife okruhu Nürburgring výjimečný čas 8:23 minut. Prototyp nového MINI John Cooper Works GP dokázal kolo na legendárním „Zeleném pekle“ absolvovat za méně než osm minut, a to přitom ještě není testovací a vývojový program zcela dokončen.

I když MINI John Cooper Works GP nepojede v rámci demonstračních jízd na Nürburgringu zdaleka naplno, jednoznačně ukáže svůj mimořádný sportovní potenciál. Více než 220 kW/300 koní čtyřválce MINI Twin Power Turbo pod kapotou zaujme jak divokým zrychlením, tak podmanivým zvukem. Dynamický potenciál dávají na odiv také zvětšené nasávací otvory, velká kola z lehké slitiny, výrazný design předního a zadního nárazníku, stejně jako nepřehlédnutelný střešní spoiler – a to přesto, že jsou pokryty maskováním.

Přečtěte si také:  Tohle BMW M3 E46 má jiný zvuk, než byste čekali. Pod kapotou má motor LS7 V8

Nadšenci do automobilových závodů se mohou těšit na tři generace vozů MINI se závodním stylem. Spolu s prototypem nového MINI John Cooper Works GP vyrazí na trať také jeho předchůdce – MINI Cooper S s kitem John Works Cooper GP, který byl představený v roce 2006. Tento špičkový sportovní vůz, který vznikl v počtu jen 2000 kusů, není jen ukázkou skutečného nadšení do závodů, ale také ceněným sběratelským vozem. Oba tyto vozy jsou navržené se společným přístupem, který spočívá ve využití sportovních genů MINI k vývoji mimořádně sportovního vozu, zaměřeného na extrémní potěšení z jízdy. U nového MINI John Cooper Works GP je tento princip opět posunutý na novou úroveň.

MINI Cooper S John Cooper Works GP (2006)

MINI John Cooper Works GP (2012)