Za vytlačení dodávky 15,5 roku vězení? Adekvátní trest nebo ne?

Autor: Pavel Srp -   3. 11. 2015


Jezdím každý den, jezdím poměrně hodně, střídám starší i nová auta různých tvarů, velikostí i síly motoru a pozoruji, jak se někteří řidiči k některým typům aut chovají rozdílně. O tom už jsem jednou psal. Jedno ale zůstává, řidiči jsou za volantem (podle mě čím dál víc) agresivní. A to i v případech, kdy to „normálního“ řidiče překvapí.

Co se snažím říct? Dnes mě zaujal článek s názvem „Vytlačení dodávky v Brně byl pokus o vraždu, řidič jaguaru dostal 15,5 roku vězení“, který se objevil na Novinkách.cz. V článku se praví, že řidič za vytlačení dodávky ze silnice do svodidel dostal trest 15,5 roku vězení. Jeho čin byl posouzen jako pokus o vraždu. Možná je klasifikace jeho činu trochu přitažená za vlasy, ale chování, které vidíme na videu, není na silnicích nic výjimečného. A rozhodně tam nepatří! Podobné vytlačování vidím na dálnicích i na velkých městských tazích poměrně často – i když nikdy zatím až tak agresivní. Je samozřejmě otázkou, co tomuto činu předcházelo, ale vsadím se s vámi, že když se řidič Jaguaru rozhodl poměrně razantně změnit jízdní pruh zrovna ve chvíli, kdy tam jela dodávka, nebylo to omylem. Připomíná mi to i pět let starý případ „silničního piráta“ Laciny, jak ho média ráda nazývají, který podobně z dálnice vytlačil řidičku Mazdy. Tehdy to dopadlo ještě o poznání hůře, když se sešlo velké ego a řidičská nezkušenost. Auto tehdy vyletělo z dálnice a posádka se těžce zranila. To, že řidička měla podle videa zkušeností pomálu a reagovala přehnaně, nemění nic na tom, že chování obou řidičů – ať už toho ze začátku odstavce nebo pana Laciny – není v pořádku a na silnici nepatří. Jenže zajímavé jsou tresty. Lacina dostal 5 let vězení za těžké ublížení na zdraví, brněnský jaguárista dostal 15,5 roku za pokus o vraždu. Zajímavé. V čem se jejich chování tak výrazně liší? Přiznám se, že v tomhle případě mi vysoké tresty nevadí, vždyť auto je zbraň, ale na můj vkus už je 15,5 roku opravdu moc. Při krátkém redakčním rozhovoru na toto téma s kolegy padla i poznámka, že je vlastně víc, než soudy udělují za „běžnou“ vraždu. Opět neumím dodat asi nic jiného, než pouze: zajímavé…

Co si o takovém chování myslíte? Je 15,5 roku vězení trestem adekvátním? Byl to pokus o vraždu? A nebo prostě zkrat. Ale mají takové zkraty za volantem místo?

Jo, a abych nezapomněl, hlavní je razantně zvýšit pokuty za rychlost, protože to je přeci to nejhorší chování, jaké na silnicích existuje… Co třeba jízda v levém jízdním pruhu na dálnici, nedávání předností, omezování v jízdě a další podobné chování, které zůstává bez trestů? Nestačilo by jen poslat na silnice více NEmaskovaných hlídek? Prostě aby byli policisté „jen“ vidět?

agresivita-za-volantem-video

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *