Za čekání v autě s nastartovaným motorem nebo vědomé projetí louže hrozí vysoké pokuty

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Bridgestone - 27. 5. 2021


Tak schválně. Kdo z vás někdy s chutí neprojel velkou louží, až se voda rozlila do všech stran? A kdo z vás někdy, třeba na partnerku, nečekal v autě s nastartovaným motorem? Nejspíš jsme alespoň jednu z výše popsaných situací zažili úplně všichni, ale málokdo už ví, že obě jsou vlastně nezákonné. Jakkoliv jsou nesmírně rozšířené.

Přečtěte si také:  Na předvolání k vysvětlení přestupku stačí poslat e-mail a nikam nemusíte chodit. Má to ale jednu důležitou podmínku

Něco mi říká, že to projíždění velkých louží tak, aby se voda rozstříkla co možná nejvýš a nejdál, má něco společného s dětstvím, kdy jsme jako malí tak rádi šlapali v loužích. Boty už se nám dnes promáčet nechce a navíc máme auta. Ovšem v jejich případě je dobré si takové zábavné projetí louže přeci jen raději rozmyslet.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 7 totiž mimo jiné říká: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

Jak vidno, právě ty kaluže jsou v zákoně naprosto jasně zmíněny. Navíc to znamená, že tento zákaz je v platnosti neustále, tedy i v situacích, kdy nikde v dohledu není chodec, kterého bychom takovým mokrým průjezdem ohrozili nebo jen ušpinili. A kromě zákona jde také o ohleduplnost. Být ohozen špinavou vodou z louže není nic příjemného.

Přečtěte si také:  Na dálnici se má jezdit vpravo a předjíždět vlevo. Za určitých podmínek ale vpravo předjet můžete

A co ono stání v nastartovaném autě? Dalo by se polemizovat, zda čekání před obchodem během zimního mrazivého dne, kdy si v autě topíte, je zbytečné. Nicméně i v tomto případě je zákon poměrně jasný a tak opravdu zbytečné stání s nastartovaným motorem není v Česku, ale ani jinde ve světě, povoleno.

Oba zmíněné přestupky, jakkoliv znějí jako naprostá banalita, rozhodně v případě pokuty nevyjdou na pár korun. Na místě je možné od policie dostat pokutu až 2000 Kč. Ve správním řízení dokonce až 2500 Kč.

Štítky: , , , ,

102 názorů na “Za čekání v autě s nastartovaným motorem nebo vědomé projetí louže hrozí vysoké pokuty”

 1. Eliška Neumann

  Každý všední den přijede u nás před obchod auto. Řidič nechá běžet motor a jde nakoupit. Vedle se přidá místní traktorista a další auto a vesele si nakupují a motory klapou. Když jsem je upozornila, že se to nedá čuchat, tak mi řekli, že Šumava si s tím poradí. Kde je chyba?

 2. >> „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

  Jak vidno, právě ty kaluže jsou v zákoně naprosto jasně zmíněny. Navíc to znamená, že tento zákaz je v platnosti neustále, tedy i v situacích, kdy nikde v dohledu není chodec, kterého bychom takovým mokrým průjezdem ohrozili nebo jen ušpinili. << – To co autor uvedl, je protimluv. Pokud není nikdo v dohledu, není zde jiný účastník provozu a není tedy možné jej ohrozit.

 3. František Hrachovina

  Podle většiny komentářů je zcela evidentní, že dodržování pravidel a slušnosti se nás týká až v případě, ze jsme sami na straně poškozených. Už napadání za jiný názor svědčí o bezohlednosti. Vězte, že tato podrobná pravidla jsou právě kvůli bezohlednosti, jinak by byla zbytečná. Stačilo by jen jedno pravidlo, nečiň druhému to co sám nemáš rád. Těším se na vaše neurvalé komentáře. :)

 4. Jiste, je clickbaitovy clanek a ne moc chytry. Tim ze se nesmi zbytecne obtezovat je receno vse. Louzi asi neprojedu pred zastavkou plnou lidi, ale jinde je to jedno. A moderniho nastartovaneho auta si nikdo ani nevsimne atk ze taky neni problem.

 5. Lubomír Ježek

  To je absolutně protikladné!! Policie,hasiči,záchranáři a jim podobní,po příjezdu na místo problémů,nechývají zapnute majáky a nechávají běžet i motor,aby se nevybila baterie!!!!!!!
  Kdo je bude pokutivat???

  1. Bezdůvodně stání. Složky IZS nestojí bezdůvodně na místě s nastartovanym motorem. Asi tak

   1. 👍 rozumná odpověď na debilni otázku….srovnávat IZS s debilem co zastaví u krajnice ,vystoupí nechá hrát hudbu a baví se u chodníku s partou dalších debilů přičemž blokuje pruh je více než zavádějící a svědčí to o inteligenci pána v době jeho dotazu :-)

 6. Dnes jsem viděl stát policejní auto s běžícím motorem alespoň pět minut, k dovršení všeho policista, který v autě seděl je s běžícím motorem zamkl a odešel za kolegou, který čekal u výdejového okénka na obědy. Takhle se chovají ti, kdo mají pomáhat a chránit, ale v první řadě sami dodržovat předpisy a zákony?

  1. A vás tím obtěžovali ? Je to páka třeba na kretény kteří u chodníku vidí známé….zastaví,nechají nastartované auto přičemž jim tam řve jejich super hudba a kecají tam hodinu a blokují při tom pruh 👍 Je vidět že jste jedno z těch pak👍

 7. S vaším vysvětlením zákona bych teda nesouhlasil. Pokud je to v paragrafu 7 přesně tak, jak jste to sem dali, tak si mohu kaluží projet jak se mi zachce, pokud tím nebudu nikoho obtěžovat. A to platí pro vše co je v tom paragrafu napsáno.

 8. takhle se stát vyvlíkne ze svých povinností: hodí je na řidiče. není to snad tak, že na silnici nemají být louže a stát, kraj či okres to mají na starosti? máte špinavou značku? pokuta od policie. kdepak jsem si ji asi zašpinil? nebylo to náhodou na zablácené silnici, kterou má stát atd udržovat čistou? daně vybírat, to jo, odvádět práci – na to nejsou peníze, musí si vyplácet statisícové odměny přece

   1. podle vašich odpovědí vidím, že jste expert úplně na všechno. Každý má své povinnosti, stát je vyžaduje a sankcionuje, ale sám je neplní. S deštěm to nemá nic společného

  1. Souhlas, jeste bych dodal ze vsichni ji maji dodrzovat cistou a stat by mel nad tim dohlizet. Dosud jsem nevidel zastavene vozidlo za znecistovani silnice. Kdykoliv prejedu z jihu, ci zapadu zpet do CR, tak jsou tu nejvic zajebane silnice a auta. Algerte, ty se vzpamatuj, voda nespini

 9. Tvl léta co jezdím do práce a mám noční tak v zimě chodím čtvrt hodiny před koncem směny nastartovat auto aby rozmrzlo, odmlžily se mi okénka, ohřál se motor a já si mohla sednout do tepla bez toho abych musela řídit v rukavicích a rovnou jet. A teď se dozvím že je to protizákonné? Tvl kdo ty zákony vymýšlí? Vždyť točit motor za studena ho ničí a když to máte domů 14 km z vesnice do vesnice tak se Vám po cestě moc ohřát nestihne. Tvl to je zase hovadina !

  1. Není to protizákonné, máte důvod. Přestupek by to byl, kdyby jste to dělala bezdůvodně.
   Na druhé straně být vaším zaměstnavatelem, tak vám strhnu hodinu z platu a při opakovaném porušení pracovní kázně by jste dostala výpověď pro porušení pracovních povinností. Určitě nemáte v popisu práce si odcházet z práce dříve a startovat a vyhřívat vozidlo.

   1. František Josef

    Pro takovýho lakomýho žídáka, kterej řeší pár minut na nastartování auta by stejně asi moc lidí dělat nechtělo.

 10. Vysoké pokuty ? To jako 2500 je vysoká pokuta ?

  Směšně. Za tu zábavu projíždět louží na plný kule to přece stojí. A 2500 je nicota, takže de facto nehrozí nic strašného.

    1. Ty musíš být hodně ubohé člověk,ale netoufej ,nejsi rozhodně jediný prasacky hovado na čr.silnicich

 11. Ani bych se nedivil, kdyby nějaký dement dal do zákona, aby se kaluže objížděli 150cm. Svět je naruby.

  1. Proč objížděli ,stači přibrzdit.Kolikrat se mě stalo,že jdu uplně na stranu a stojím ,když vidim,že jede auto a jsou tam kaluže.A řidiči to je jedno,že mě vidí stat stranou a stejně si projede jak dobytek.A jsem celá mokra.No i ten dobytek se chová lépe,než kdejaky řidič.

   1. Plně s vámi souhlasím.
    Oni mají všichni plnou pusu řečí, ale jen do chvíle, než se to stane jim, že je někdo obhodí blátem.

  2. Nebojte ti naši experti to tam co nevidět dají ! Včera jsem jel autem a cyklista jel skoro uprostřed silnice šířka řidítek s lokty je asi 80 cm k tomu 150 cm je 230 cm !!Až mi to ti co to psali přijdou ukázat ! AL čemu se v tomto státě divíme když musí mít řidič nákladního auta u hasičů stejné vzděláni jak ministr vnitra nebo zahraničí ??? To znamená maturitu a zdravotní sestra vysokou školu !!!!!!

 12. Boze boze , my jsme tak blbej narod. Kazdej tady ma 1000 nesmyslnych vymluv jen proto aby nemusel neco dodrzovat. Porad se hledaji nejaky klicky jak neco obejit. Nedivim se ze to na nasich silnicich vypada tak jak to vypada. Staly se z nas neskutecny ho..da . Pritom staci nekolik obycejnych veci . Ale u nas se bohuzel nenosi nejaka ohleduplnost k druhym ucastnikum a lidem kolem . U nas je in ze vsechno patri jen me , ted jsem tady ja a nic jinyho kolem me me nezajima. Je mi vazne na zvraceni z teto spolecnosti a cele teto doby.

  1. Martin Hájek

   Vy jste moralista. Vraťte se trochu do dětství… A hrajte si. Jen při tom neohrožujte a neomezujte…

 13. Kadeřábek

  To je tady zase samej chytrák, navíc se projevuje typické čecháčešstvi. Jen a jen neustále hledat různý háčky a výmluvy, namísto dodržování zákonů.

   1. Je to nesmyslné. Projetím louže, pokud tám nikoho neobtěžuji, se ničeho nedopouštím. Druhá věc je, že díky stavu našich komunikací se mnohdy nedá poznat, zda to předemnou je jen 1 cm vody, nebo 10 cm louže. A stání se spuštěným motorem? To mne netrápí už vůbec. Když potřebuji, nechám běžet, když ne, vypnu. Blbostí, jejichž dodržování je kontraproduktivní, je v zákonech tolik, že si nedělám starosti s jejich dodržováním. Jezdím tak, abych nikoho neohrožoval a sám zbytečně neriskoval. Ostatní mne nezajímá.

    1. Co mají dělat lidé kteří se nemohou pohybovat na vlastní zahradě.Louže nikdo nikde ,tak jedem, lidé za plotem nebo které nevidím mne nezajímají.To je ono takto přemýšlet to mi umíme.

    2. Konečně normální člověk ,s normálním názorem. Když si vezmu že auto nesmí stát a být nastartované tak by mě zajímalo jak v mám v mrazech zahřát motor abych auto netočila za studena .a za další člověk si tím usnadní škrábání okem. To mám jako oskrabat úplně zmrzlé Auto a pak násilím otevírat zamrzlé dveře spolujezdci který už mohl dávno sedět uvnitř a ne stát na mrazu. Tvl ty zákony jsou fakt na hlavu. Už vidím policajty jak stoji dobrovolně na mrazu a pak v lezou do zmrzlého auta a jedou skoro po slepu než se jim odmlzi a odmrazi čelní sklo. Jelikož sedět v autě s nastartovaným motorem než se jim odmlzi okna je tudíž taky protizákonné 🤣

 14. Já v Německu za běžící motor pokutu dostal… 50 eur. Že je v autě jinak zima nikoho nezajímalo. Čekal jsem v autě před BMW, kam jsem přijel na služební cestu a měl hodinu navíc. V prosinci…

 15. Bohužel se mýlíte. Za ohození třeba chodce není zodpovědný řidič, nýbrž správce (vlastník) komunikace. Už se to řešilo u několika soudů. Nicméně:

  …. vědomé projetí louže …. každý právník vám potvrdí, že toto prokázet je NEMOŽNÉ, pokud se sám nepřiznáte
  … zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu …. a opět, kde je definováno, co JE zbytečné a co NENÍ zbytečné. Nikde.

  Jak je napsáno ve většině komentářů, článek je o ničem.

  1. Melete nesmysly, za ohrožení chodce v tomto případě je 100% zodpovědný řidič. Musí totiž jízdu přizpůsobit stavu a povaze vozovky, komprende?!?

   1. Přizpůsobit stavu a povaze vozovky. Takže když pojedu a bude tam nějaká nová díra, ale půjde chodec, tak radši za dupnu na brzdy vlítnu přes patník, rozbiju si napravu, idealě to hodím do protisměru aby chudáček babička s nákupem nebyla mokrá, co?

    1. Na konci jste si sám odpověděl. Ať se Vám to líbí nebo ne. Vaší POVINNOSTÍ je jet tak, abyste za jakékoliv situace zvládl své vozidlo. Pokud tedy při vyhýbacím manévru vjedete na obrubník a poškodíte si vozidlo, pak je to Vaše chyba a porušení dopravních předpisů. Tečka.

     1. Nechtel bych za vami jet. Pred kazdou zatackou a kazdym horizontem pekne 5,4,3,2 a opatrne projet, co kdyby za horizontem lezela z podvalniku vypadnuvsi prepravovana mala lokomotiva. A v noci, pekne radeji na jednicku…Tak si predstavujete ad absurdum dotazene vase pojeti jizdy presne dle predpisu?

     2. Dobrovolně povinně zavést, jako v počátcích automobilizmu běžce s praporkem před autem :-)
      Co takhle učit od dětství k vzájemné toleranci a slušnosti?

    2. Co když je tam plná čára a já nemám jak se vyhnout? Co když je tam dvojitá plná čára? Co když je louže při zatáčení do levá na křižovatce mám raději jezdit v protisměru a porušit další zákon? Tohle je jen strašák na lidi… Typicky zákon který nikdo kontrolovat ani vymáhat nebude protože je to jednoduše rozprasitelny u kterého hokoliv právníka. Běžící motor nikdo nepozná jak dlouho motor běží a zda je to zbytečný co když jen zahřívá po vyjeti nebo si zapomenu klíče a vracím se do domu nebo jen pro něco jdu.. Nezájem tyhle zákony nikdy dodržovat nebudu. Ahoj

     1. Když zastavíš o pulnoci na sídlišti pod okny, necháš vrkat motor, tak jak se to stává, olizuješ se tam s nějakým vemenem tak se ti může stát že si budeš muset popojet na pohotovost. I to se může stát když máš v hlavě nakaděno…

    3. Ivan Babůrek

     Šikovný řidič to většinou zvládne. Nešikovný si bude vymýšlet neuvěřitelné výmluvy. To se týká nejen louží.

    1. Přestupek je i z nedbalosti, vždy odpovědný řidič. Když nerozumíte právním zákonům, raději mlčte!

 16. V tomto případě si autor článku trochu protireci. Zákon tedy uvádí, že „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby….“ . Následně ale napise, ze „tento zákaz je v platnosti neustále, tedy i v situacích, kdy nikde v dohledu není chodec, kterého bychom takovým mokrým průjezdem ohrozili nebo jen ušpinili….“ . Dle mého zde v tomto případě platí „kde není žalobce, není ani soudce“.

 17. Strhnout řízení před kaluží může za mokra způsobit smyk a hromadnou havárii. Pokud není řidič dement, tak může říci, že kaluž přehlédl.

  Mimochodem v kaluži může být nečekaná prohlubeň a ta může zničit kolo.

  Já sám jsem při nacvičování vybírání aquaplaningu na autoškole smyku rozštípal plastové díly na spodku auta. Cena za ty plasty byla vyšší než v článku uvedená pokuta.

  1. Máte tam pole rovnější a po dešti pevnější než asfalt, tedy pokud k vám už asfalt dorazil a víte co to je ?!?

   1. Nemusíte nám popisovat jak to u vás vypadá a že jezdíte ještě v bryčce tedy pokud jste už objevili kolo? Víte co je to kolo? To je taková kulatá věc co se točí

    1. Pepa z Depa

     Dane, Algert to neví. Znám ho z reálu a je to děcko, který ještě chodí na základku a je rád, že umí jezdit na kole.

 18. Autor píše bludy, kromě toho že uděláte formálně přestupek musíte pro dostání pokuty splnit i materiální podstatu přestupku, například skutečně ošplouchnout chodce při projetím kaluže, jinak není splněna litera zákona a nelze uložit pokutu…takže asi tak

  1. To co píšete je blbost. Když jedete rychle tak taky dostanete pokutu, aniž byste způsobil nehodu…

   1. Když jedu rychle dopustím se přestupku. Ale když projedu kaluz a rozstriknu ji a neobtezuji tím jiného účastníka tak se ničeho nedopustím.

 19. Tento server je neobjektivní a nekorektní. Neříká pravdu, štve lidi proti sobě a děsí je.

   1. Přesně tak, jak to píše pan Karel. Všechno zní jak hlásná trouba PČR. Výklad paragrafů je naprosto tendenční a překroucený. Například je jasně uvedeno „ZBYTEČNÉ ponechání motoru v chodu“, to asi dělá málo kdo, že by jen tak pro radost pálil předražené palivo.
    Pokud např. motor pohání klimatizaci nebo si chci zatopit, nechat dobít prázdný akumulátor atd. není splněna podmínka zbytečnosti. A tak je to skoro se vším. Zákon je napsaný správně, jen někdo si jej účelově vykládá a dělá bubu ve snaze šokovat, podpořit ochotu ovcí nechat se ostříhat a podojit.

   2. Vážená redakce, jak lze vidět píšete něco, čemu ani trochu nerozumíte. A toto není váš první takto nesmyslný článek a ještě nesmyslnější výklad zákona.

    1. Pepa z Depa

     Hlavně, že ty tomu rozumíš!
     Běž se radši naučit na test zítra do školy, bráško xD

   3. Má pravdu. Vy to děláte záměrně, pane redaktore, protože to máte v popisu práce z EU!

   4. Parkoviště u obchodu je většinou soukromý pozemek obchodu na kterém dopravní policie
    nemá pravomoc udělovat pokutu za cokoliv.

 20. Pane Roman.
  Než něco plácnete tak si ověřte třeba proč řidiči kamionu maj nastartováno. Třeba dobíjí baterii

 21. Je vůbec možné, že vznikne takový článek? Tady může psát odborné články každý, kdo má do prdele díru.

  1. no článek je absolutní pitomost, ale horší najde spíš na Primě nebo Nově hňupe, na ČT jsou alespo’n seriály a dokumenty co mají nějakou honotu na rozdíl od těch dvou kanálů co jen tlachají nesmysly a je to samá reklama na pitomosti, tak leda pro podobný úchyly jako ty.

 22. Autor článku si asi špatně přečetl znění citovaného zákona.. v něm se totiž jasně píše, že „Řidič nesmí obtěžovat ostatní …“ takže pokud po chodníku žádný chodec nejde, tak rozstříknutou louží nikoho neobtěžuje, a za druhé – „nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu“ je také diskutabilní co je a co není zbytečné. Pokud bude mrznout a budu si v autě topit, tak to zbytečné není, stejně tak v létě chladit klimatizací. Takže naprosto zbytečný článek

 23. No, nevím to úplně jistě, ale před revolucí bylo v zákoně něco, jako zákaz zbytečného pojíždění s vozidlem. To by se spoustu lidí dnes nesvezlo. A za to, že projedu louži a někoho ohodím, může spíš majitel komunikace. Jinak, když mrzne, tak je nastartovaný motor opodstatněný. Ale osobně, když nemusím, tak nevrčím a louží se vyhýbám.

 24. A co nadměrný hluk? Když je to v zákonu proč máji auta a motorky vytuněné výfuky aby dělaly randál až se roztřese všechno v okolí? To by stalo se o tom taky zmínit v článku, do louže většinou zajíždím protože nemam na výběr a občas neodhadnu rychlost a množství vody ale neudělám to schválně, nastartovaný motor třeba občas když si jen odskočím ale určitě ne několik minut. Jenže vytuněnej výfuk je záměr a to spíše si nikdo nevšímá a nepotrestá.

  1. Ještě v loňském roce u nás ve vsi( si 3000 lidí) jezdil motorkář tam a zpět, rachot jako kráva. Policie a měštáci ho už měli plné zuby, tak ho zastavili a jediné, co mohli bylo, že dostal něco za ohnutou SPZ. Nevím, jestli jen poučení, nebo pokutu. No, v chladnějšim období kravil s autem, až ho rozleštil o kapličku. Do té doby byl navíc podporován svým otce, že prý nic nedělá a jen ho všichni buzerujou. Ne, nestalo se mu nic, jen je letos,, zatím“ pokoj.

  2. Pokud ve vozidle nikdo není, nemáte si co odskakovat z vozidla při zapnutému motoru. Na to je další paragraf ohledně nezajištění vozidla!

 25. Kdo bude posuzovat úmysl?Bude to pouze v pravomoci policie?Nemá už teď policie moc velké pravomoci a naprosto žádnou odpovědnost svá rozhodnutí obhájit nebo dokázat oprávněnost?

  1. A už vás někdo za to buzeroval? Ne, nejsem, nebyl a nebudu policajt, ale čím jsem starší, tím méně jsem buzerovaný, nebo mi to tak přijde. Pokud mě zastaví, dýchnu, proběhne kontrola a nemám většinou problém. Maximálně za pásy. A to mám auto starši 20 let. Rychlosti dodržuju v rámci normálu, t. j. + 10-15 km mimo obec v obci raději v normě, samozřejmě z ohledem na proměřování tachometru a ojetí pneu. Parkuju, kde mohu, nebo si holt zaplatím, ač nerad. Spíš mi vadí dnešní průjezdové kamery, ty jsou ale provozované obcí, která je má často v pronájmu, kvůli atestům a ceně. Tam, když pojedu, jako prase, ale budu na to mít, zaplatím jen pokutu a bez bodů. To je větší buzerace a nespravedlnot. Plnění kasy místní radnice. A motorkáři jsou většinou vysmátí, fotí to jen přední Spz. Ale ani ti měšťáci nejsou všude jen protivní. Fungují i jinak, jako služba obyvatelstvu. Pokud nenastartujete, mají startbox, ve městě jsou u problému většinou dříve, než stáťaci, aj. A když někdo dělá bordel, tak budete stejně volat jedny, nebo druhé. Jen na smažky jsou bohužel krátcí. No, ještě i na jednu komunitu…..

 26. No, ve chvili, kdy cekam, az se mi dochladi turbo, se na toto vztahuje krajni nouze. Jak to? Predchazim tim ujme za daleko vic penez, nez za kolik je postih.

 27. Po 47 letech ježdění si myslím, že jsem ohleduplný řidič. Ale jednou jsem si to nemohl odpoustit a projetím louže potrestal dva hochy, kteří se pravidelně chodili kochat tím, jak auta, která to tam neznala, vjela opatrně do louže a uvízla. Byla to podle mě z jejich strany zlomyslnost. Tak jsem kolem nich tou louží projel trochu rychleji. Od té doby jsem je tam neviděl. Lokalita Praha 5 u motolského servisu na Plzeňské před rekonstrukcí sjezdu k ulici Za opravnou.

  1. Takže proto, že tam stáli a smáli se, tak jste je potrestal poškozením jejich majetku (oblečení). To jste dobrej psychopat.

  1. Už jste seděl někdy navlečený v autě v letním parnu nebo v mrazu třeba 10 hodin bez klimatizace nebo topení?!?

 28. A platí to i pro kamiony nebo náklaďáky, jejich řidiči často na vypínání motoru zapomínají.

  1. Oni dost často nezapomínají, jenže jejich vozy jsou v tak dezolátním stavu, že když motor vypnou, tak už taky nemusí nastartovat. Ti lidé si nemohou dovolit, říct svému šéfovi, já nejedu, protože to auto je šrot. Bojí se o práci, stejně tak jako spousta dalších lidí. Pracuji v nadnárodní spediční firmě a vím, jak to funguje. Šéf chodí několikrát týdně na golf a řidiči se denně bojí, že se jim auto rozsype pod rukama.

  2. Vladimír Pecka

   Po dojezdu je u kamionu nutné nějakou chvíli dochladit motor,a na parkovišti po delším čekání také dobít baterii

 29. Nevím jak dnes, ale před 30ti lety se prodávaly ve Švajcu auta se speciálními spínačkami, kterým šel v nastartovaným stavu vyndat klíček a auto zamknout. To proto, aby zůstalo teplo v autě když se vrátíte s nákupem…. A myslím že i dneska se to dá objednat jako speciální výbava dokonce s dálkovým startem, i kdyz nezavislé topení je dnes asi praktičtější….

 30. Pepa z Depa

  Naprosto chápu, je to v zákoně, tak se to musí dodržovat. Je někde zapsán případ, kde nikomu byl vypsaná kvůli tomu pokuta?
  To by mě hodně zajímalo.

   1. Pepa z Depa

    Algerte, nauč se česky a přestaň se chovat jako neandrtálec.
    Jo a až ráno půjdeš do svojí práce, kterou nenávidíš a máš z ní tak maximálně 15 tisíc, tak si vzpomeň na mě, že já nemusím :)

  1. V zákoně je to kvůli takovým lidem, jejichž teenageři dostanou klíčky od auta, aby auto v létě vychladili klimoškou, než přijdou ze supermarketu, oni otevřou všechny dveře a začnou chladit klimatizací.

   1. Motor nesmí být v provozu zbytečně, vychlazení nebo naopak vyhřátí interiéru před jízdou není zbytečné. Ostatně u některých lépe vybavených aut si přídavné topení nebo klimatizaci můžete pustit dálkovým ovládáním ještě před příchodem k autu. Třeba po celodenním lyžování je to fajn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *