Tak schválně. Kdo z vás někdy s chutí neprojel velkou louží, až se voda rozlila do všech stran? A kdo z vás někdy, třeba na partnerku, nečekal v autě s nastartovaným motorem? Nejspíš jsme alespoň jednu z výše popsaných situací zažili úplně všichni, ale málokdo už ví, že obě jsou vlastně nezákonné. Jakkoliv jsou nesmírně rozšířené.

Přečtěte si také:  Na předvolání k vysvětlení přestupku stačí poslat e-mail a nikam nemusíte chodit. Má to ale jednu důležitou podmínku

Něco mi říká, že to projíždění velkých louží tak, aby se voda rozstříkla co možná nejvýš a nejdál, má něco společného s dětstvím, kdy jsme jako malí tak rádi šlapali v loužích. Boty už se nám dnes promáčet nechce a navíc máme auta. Ovšem v jejich případě je dobré si takové zábavné projetí louže přeci jen raději rozmyslet.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 7 totiž mimo jiné říká: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

Jak vidno, právě ty kaluže jsou v zákoně naprosto jasně zmíněny. Navíc to znamená, že tento zákaz je v platnosti neustále, tedy i v situacích, kdy nikde v dohledu není chodec, kterého bychom takovým mokrým průjezdem ohrozili nebo jen ušpinili. A kromě zákona jde také o ohleduplnost. Být ohozen špinavou vodou z louže není nic příjemného.

Přečtěte si také:  Na dálnici se má jezdit vpravo a předjíždět vlevo. Za určitých podmínek ale vpravo předjet můžete

A co ono stání v nastartovaném autě? Dalo by se polemizovat, zda čekání před obchodem během zimního mrazivého dne, kdy si v autě topíte, je zbytečné. Nicméně i v tomto případě je zákon poměrně jasný a tak opravdu zbytečné stání s nastartovaným motorem není v Česku, ale ani jinde ve světě, povoleno.

Oba zmíněné přestupky, jakkoliv znějí jako naprostá banalita, rozhodně v případě pokuty nevyjdou na pár korun. Na místě je možné od policie dostat pokutu až 2000 Kč. Ve správním řízení dokonce až 2500 Kč.