2014 World Rally Championship / Round 04 / Rally Portugal // Worldwide Copyright: Hyundai Motorsport

Po dvou akcích na americkém kontinentu se světový šampionát WRC vrací zpět do Evropy. Jezdci změří své síly v rámci portugalské rallye, pátého podniku letošní sezóny. Pro tento rok organizátoři přichystali velkou změnu a místo konání přesunuli z jižní oblasti Algarve, kde se rallye konala od roku 2007, do původního místa na severu země. Pro tým Hyundai Motorsport stejně jako pro většinu týmů to představuje zcela novou výzvu.

Po těžkých rallye v Mexiku a Argentině touží mladý tým z německého Alzenau po výraznějším úspěchu a právě Portugalsko se jeví jako ideální příležitost. Za volanty speciálů Hyundai i20 WRC usednou Thierry Neuville, Dani Sordo a Hayden Paddon.

Portugalská rallye se vrací do severní části země do prostředí, kde se akce WRC pořádala naposledy v roce 2001. Nové etapy tak budou pro týmy a zvláště pak pro spolujezdce znamenat vyšší nároky na přípravu. Někteří jezdci již měli v minulosti možnost seznámit se s místním prostředím při účastech v nižších soutěžích jako například Thierry Neuville a Dani Sordo, kteří zde absolvovali Fafe Rally Sprint konanou v letech 2012 až 2014. Tým Hyundai již v dubnu navíc využil šestidenní možnosti otestovat místní podmínky se všemi třemi jezdci. Hlavním cílem týmu je zisk co možná největšího počtu bodů v rámci mistrovství světa továrních značek a udržení druhého místa v celkovém hodnocení.

Šéf týmu Michel Nandan poznamenal: „Máme za sebou testy v co nejširší škále podmínek, abychom tak byli připraveni na to, co nás čeká. Očekáváme, že nové trasy budou rychlejší než na jihu a vzhledem k termínu na konci května klesá pravděpodobnost deště. Všichni se ale budou muset vyrovnat s novými podmínkami, takže o překvapení zřejmě nebude nouze.“

Čtyři účasti v portugalské rallye konané ovšem na jihu v oblasti Algarve má za sebou týmová jednička Thierry Neuville. „Portugalská rallye bude letos novinkou pro každého. Doufám, že nezopakujeme stejnou chybu jako v Argentině a dosáhneme tentokrát na slušný výsledek,“ uvedl belgický jezdec.

Na skoro domácí prostředí se chystá Španěl Dani Sordo se svým spolujezdcem Marcem Martím. „Portugalská rallye bude v letošním roce podobná tomu, co jsme viděli v Fafe Rally Sprint v předchozích letech. Cesty mohou více klouzat než tomu je na jihu. Z toho, co víme z Fafe, a z provedených zkoušek, jsou jednotlivé etapy opravdu pěkné, takže se opravdu těším,“ vysvětlil Sordo.

Přečtěte si také:  Hyundai a Kia vyvíjejí vyspělé elektronické řízení bezpečnostních systémů pro ochranu cestujících v autonomních vozidlech

Čtyřicátý devátý ročník Rally de Portugal se vrací ke svému původnímu formátu a zařadí do svého programu některé tradiční etapy jako je Ponte de Lima, Fafe a Lousada, které se tak na scénu mezinárodní WRC vrací po více než deseti letech. Slavnostní start je naplánován na čtvrtek 21. května v malebném městě Guimarães.

2014 World Rally Championship / Round 04 /  Rally Portugal // Worldwide Copyright: Hyundai Motorsport