test-2022-audi_rs_4_avant- (38)

Vyznáte se v označení paliv na stojanech čerpacích stanic? Je jednotné po celé EU

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu - Foto: Pavel Srp - 16. 5. 2023


Od roku 2018 jsou paliva po celé EU označována písmenem a číslem, což má za úkol ulehčit motoristům život. Přesto se v označeních ale někteří trochu ztrácí. Pojďme si tedy vysvětlit, co znamenají.

Všichni ví, co si představit pod pojmem Natural 95, Natural 98 nebo Diesel. Co ale když řekneme E10 nebo B7? Symbol E5 v kroužku je označením pro benzin, konkrétně pro Natural 95 a znamená příměs 5 % biolihu. Symbol E znamená zkratku pro Etanol. V případě označení E10 číslovka vyjadřuje 10% objem biolihu. A obdobně je to i u nafty. Ta standardní je označena B7, přičemž B znamená zkratku pro bio složku a číslovka7% podíl biosložky.

Přečtěte si také:  EU už má v plánu uměle zdražovat palivo, chce tím dále podporovat elektromobilitu

Na trhu jsou nabízena i alternativní paliva. U označení alternativních paliv CNG (stlačený zemní plyn) a LPG (zkapalněná směs propanu a butanu) je evropskou normou nařízena pouze grafika. Plynná paliva kosočtvercem se zkratkou názvu CNG nebo LPG. Obdobně to funguje u všech označení. Například B10 je nafta s desetiprocentním obsahem bio složky. A tato označení nenajdete jen na stojanech čerpacích stanic. U nových aut už i ve víčkách palivových nádrží.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *