Kdo z vás někdy třeba v podzemních garážích potkal nějaký elektromobil, jistě si všiml, že jeho jízda je absolutně tichá. Co je na jednu stranu fascinující, je ale na tu druhou problém. Chodci totiž vůbec nemusejí pomalu projíždějící elektromobil zaregistrovat a pak se může snadno stát, že třeba vstoupí přímo před něj. Je pak na řidiči, aby reagoval, což je ale při takových situacích často opravdu složité.

Proto se Evropská unise rozhodla, že stejně jako v Americe, bude i na starém kontinentu povinné, aby elektromobily vydávaly nějaký zvuk. Zatímco v Americe to bude povinné od září příštího roku, EU stejnou povinnost zařadí až od ledna roku 2021. V USA pak elektromobily budou muset povinně vytvářet nějaký zvuk při couvání a do rychlosti 30 km/h, v Evropě bude stačit do rychlosti 20 km/h. Povinnost vydávat nějaký zvuk při couvání bude totožná.

Test elektromobilu BMW i3s BEV

Proč právě tak nízké rychlosti? Protože během nich hrozí střet s chodcem nebo třeba cyklistou nejvíce. Pomalu jedoucí auta se objevují kolem škol, na pěších zónách nebo právě v podzemních garážích. V Evropě ani v Americe ale není jakkoliv určeno, jak by taková auta měla znít. Je pouze doporučeno, aby zvuk reflektoval rychlost vozu a dal tak chodci jasně najevo, jak rychle se přibližuje. Faktem také je, že řidič dostane možnost zvukový doprovod svého elektromobilu vypnout a to ve chvíli, kdy uzná za vhodné, že není potřeba.

Jsme zvědaví, jak budou jednotlivé elektromobily nakonec znít. Například Nissan už to prozradil. Tvrdí, že jeho elektrické modely budou vlastně zpívat. Jak moc příjemný zpěv to je, si můžete poslechnout ve videu. My v tom slyšíme kombinaci vesmírné lodi a podkresu z nějakého hororu. Pokud to ale splní svůj bezpečnostní účel, proč ne. 🙂