Ani ne za dva měsíce budou k dispozici nové dálniční známky na rok 2020. Bude to naposledy, co si je budeme lepit na okna. Ministerstvo dopravy od roku 2021 zavede elektronické známky, které budou vázány na registrační známku.

Pojďme si shrnout, jak to ale bude s dálníčními známkami příští rok. To, co vás asi zajímá nejvíce, je jejich cena. Ministr dopravy Kremlík už před časem avizoval, že zdražovat se nebude. Tedy, alespoň zatím ne. Mluví o tom, že zdražovat nebude minimálně do doby, než bude zcela opravena a zprovozněna dálnice D1. Pro příští rok tedy zůstávají ceny stejné, jaké známe z letoška. Roční známka vyjde na 1500 Kč, měsíční na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Nic se nemění ani v platnosti kupónů. Roční známka na 2020 platí od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021, tedy 14 měsíců. Zatím není možné, aby platila kalendářní rok, i to se ale změní s elektronickými známkami. Pak bude známka koupená v květnu jednoho roku platit do května roku následujícího. Měsíční a týdenní známka platí od data koupě nebo tak, jak vám i na vaši žádost označí prodejce známky. Můžete si kupón koupit dopředu a dopředu nechat vyznačit datum, od kterého budete potřebovat využívat placené úseky dálnic.

Vše, co by vás mohlo zajímat o elektronických dálničních známkách

 

Kdo potřebuje dálniční kupón?

Zákon jasně vysvětluje, kdo je vlastně povinen na placených úsecích dálnic kupón využívat, i to, kdo jej nepotřebuje. Takovými jsou samozřejmě složky IZS, ale třeba také auta přepravující zdravotně či tělesně postiženou osobu. Dálniční známku také nemusíte řešit, pokud po placeném dálničním úseku vede řádně vyznačená trasa objížďky. Ovšem takovou objížďku smíte využít jen v případě, že nejvyšší konstrukční rychlost vašeho auta je minimálně 80 km/h.

Jinak musí mít dálniční známku každý automobil do 3500 kg hmotnosti. Auta, která tento limit převyšují, musejí už platit mýto. Motorky pak známku mít nemusí.

Nezapomínejte ani na to, že starou dálniční známku musíte z auta odstranit ještě před tím, než nalepíte novou. Pokud vás s neplatnou známkou na okně chytí policie, může vám udělit pokutu. Často lze ale tento problém vyřešit na místě okamžitým odstraněním staré dálniční známky, přičemž pak pokutu nedostanete.

Přečtěte si také:  Ministerstvo dopravy připravilo další dotace na podporu výstavby plnicích stanic na vodík

Kam s ní a kdo známky kontroluje?

Dálniční známka se lepí na čelní okno do pravého dolního rohu. Možnosti vylepení jsou vytištěny na zadní straně dálničního kupónu. Nezapomeňte na známce i na útržku vyplnit svou registrační značku, a kontrolní ústřižek si dobře schovejte. Při silniční kontrole ho budete potřebovat.

A kdo tedy vlastně známky může kontrolovat? Je to snadné. Kontrolu může provést buď příslušník Celní správy nebo Policie ČR. Pokud někdo z nich zjistí, že využíváte placeného úseku bez platné dálniční známky, může vám na místě udělit pokutu ve výši až 5000 Kč. Ve správním řízení vás ale tento prohřešek může vyjít až na 100 000 Kč.

Kde koupit?

Jako každý rok, i ten nadcházející půjde dálniční známky koupit na čerpacích stanicích, pobočkách České pošty nebo třeba v českém Autoklubu. Všechna prodejní místa musí být označena speciální samolepkou a známky je možné prodávat pouze za výše zmíněné částky, které nařídil přímo stát.