test-1998-audi-a8-37-v8-5at-d2- (3)

Vozový park v ČR opět zestárl. Je skoro o polovinu starší než v Německu, mladší auta má i Slovensko

Autor: Radim Plachý - Zdroj: SDA, ACEA - Foto: Pavel Srp - 27. 1. 2023


Osobní automobily v České republice v loňském roce opět zestárly. Jejich průměrný věk už je téměř 16 let. V registru vozidel je v současnosti 6 425 417 osobních automobilů. Roční přírůstky se v posledních letech mírně snižují, počet vyřazovaných zůstává na přibližně stejné úrovni.

Do roku 2019 se stáří vozového parku zvyšovalo poloviční rychlostí než v posledních letech, nyní se však průměrné stáří zvýšilo za pouhé tři roky o celý jeden rok. V roce 2022 bylo průměrného stáří českého vozového parku 15,93 roku.

V rámci EU má ČR jeden z nejstarších vozových parků osobních vozidel, ty vůbec nejstarší mají v Estonsku (16,7 roku), Rumunsku (16,9 roku) a v Litvě (17 let). Poslední statistiky evropského sdružení ACEA uvádějí za celou EU průměr 11,8 roku, Německo má vozový park s průměrným věkem 9,8 roku, Francie 10,3 roku, Itálie 11,8 roku a např. Slovensko s Polskem oproti nám jen 14,3 roku. Nejmladší vozový park mají naopak v Lucembursku, kde je to pouze 6,7 roku.

stari_vozoveho_parku-2022
Stáří vozového parku napříč EU | Zdroj: ACEA
Štítky: , ,

4 názory na “Vozový park v ČR opět zestárl. Je skoro o polovinu starší než v Německu, mladší auta má i Slovensko”

  1. A bude to tak i dál, autopark bude stárnout. Lidé totiž na stále dražší nové automobily při snižující se životní úrovni, zaviněné především neschopností Fialové vlády v oblasti energií, nebudou mít. Natož na elektrobazmeky. Udržovat starší auta je nejenom nutnost, je to i ekologičtější, než drancovat přírodu v honbě za výrobou co největšího počtu nových aut. A sny o totální elektromobilitě jsou fyzikálním i ekonomickým nesmyslem.

  2. Proč tomu tak je? Buď naši řidiči trpí nostalgií a nechtějí se zbavit svých miláčků pod kterými mohou s rukama od šmíru strávit volné chvíle? Tedy, pokud na vhodném vrakovišti naleznou potřebný díl, který už nikdo nevyrábí. Nebo je to známka zvyšující se životní úrovně v této zemi? Za kolik let jsme ty Němce dohnat?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru