volvo-posuvny-volant-americky-patentovy-urad- (1)

S rozvojem digitalizace v autech se dají „jednodušeji“ dělat věci, které dříve nešly. Volvo si teď nechalo v Americe patentovat systém, umožňující přesun volantu z pravé strany palubní desky doleva a obráceně.

V dnešní době už součásti auta nemusejí být pevně spojeny, už dlouhá desetiletí tak plynový pedál sledují čidla, namísto lanka otevírajícího škrtící klapku. Stejné je to s voličem automatických převodovek, ale i dalšími součástkami auta. Třeba s řízením, které už také nemusí být přímo mechanicky spojeno s koly. Prvním takovým sériovým autem, které to využívalo, bylo Infiniti Q50. Mnoho výrobců se k tomu ale zatím neuchýlilo, má to totiž své „řidičské mouchy“.

Přečtěte si také:  Zájem živnostníků a malých firem o vozy na operativní leasing podle Arvalu loni rekordně vzrostl. Zákazníci chtějí hlavně městské vozy nebo drahá SUV

Zdá se ale, že se to mění. Výrobcem, který by to mohl do svých aut instalovat, je Volvo. To si totiž patentovalo volant, který se dá přesouvat zleva doprava a podobně. Řídit tak auto bude možné z obou předních sedadel.

Na fotce nejsou vidět pedály, ale Volvo k tomu dodává, že nejsou potřeba. V podlaze totiž mají být tlakově senzitivní panely, které je nahradí. Aktivovat se budou automaticky podle toho, na jaké straně bude volant.

Prozrazují to snímky amerického patentového úřadu, kam automobilka svůj vynález uložila k registraci. Na kresbách je vidět několik možností kabiny, včetně jedné, kde je volant umístěn ve středu auta a volič automatické převodovky na volantu. Na ostatních kresbách je vidět klasické uspořádání interiéru vozidla s dvěma předními sedadly a voličem převodovky uprostřed.