Volvo kvůli násilné okupaci Ukrajiny pozastavuje veškeré dodávky aut do Ruska. Daimler ukončil spolupráci s Kamazem

Autor: Anina Russová - Zdroj: Volvo, Reuters - Foto: Volvo - 1. 3. 2022


Násilní okupace Ukrajiny ruskou armádou začíná mít velké dopady i na automobilky. Například Škoda Auto už ohlásila konkrétní kroky pomoci Ukrajině i svým ukrajinským zaměstnancům. Zároveň musí řešit výpadek dodávky dílů pro výrobu například modelu Enyaq iV. Problémy s výrobou má ale třeba i CUPRA u modelu Born. Volvo zatím výraznější problémy nemá, ale ani tuto automobilku nenechává situace na Ukrajině klidnou.

Proto se rozhodla, že ukončí veškeré dodávky aut na ruský trh. Uvedla to ve vyjádření pro agenturu Reuters, které také řekla, že toto rozhodnutí učinila kvůli potenciálním rizikům spojeným s obchodováním s Ruskem. Zmínila také sankce EU a Ameriky. Přitom jen v loňském roce Volvo v Rusku prodalo 9000 osobních aut.

Ze stejných důvodů se rozhodlo k zastavení dodávek aut na ruský trh i oddělení nákladních vozidel Volvo Trucks. Totožné rozhodnutí udělal i německý výrobce nákladních aut Daimler Truck, který s okamžitou platností zmrazil veškeré své obchodní aktivity v Rusku. A to včetně spolupráce s ruským Kamazem.

Škoda Auto kvůli okupaci Ukrajiny řeší kritický nedostatek dílů. Je nucena omezit výrobu modelu Enyaq iV

A nejsou jediní, přesun výroby z Ruska řeší v současné době třeba Nokina Tires, ale i Renault. British Petroleum (BP), jedna z největších světových energetických firem, která se specializuje na ropné produkty, po 30 letech opustila svůj ruský výrobní závod.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru