Včera jsme si ukázali nejrychlejší Téčko od Volkswagenu, nejinak tomu bude dnes. Tentokrát je to o poznání kultivovanější, ačkoliv recept je stejný.

Základem se stal Volkswagen Transporter T1 High Top z roku 1967. Ten na venek nevypadá nijak zvláštně, tedy až na obrovský výfuk na zádi a lepivé pneumatiky na širších discích. Stavba auta ale i tak zabrala dlouhých 10 let. Důraz byl kladen na to, aby bylo použito co nejvíce dílů z původní dodávky, úkolem totiž měl být postavit původní, ale velmi rychlý Transporter. Nikoliv rám s obrovským motorem a karoserií Typu 2.

Na obvyklém místě v zadní části už však původní vzduchem chlazený čtyřválec o objemu 1,5 litru s výkonem 50 koní nenajdete. Původní motor nahradil větší čtyřválec o objemu 2,3 litru z novější generace, který nabízí v základu 71 koní. To by ale bylo na sprintovacího závoďáka zoufale málo, a tak do motoru putovaly závodní vnitřnosti. Výsledkem je výkon 230 koní, který se dá krátkodobě zvýšit vstříknutím rajského plynu na 330 koní! Je potřeba dodat, že motor není přeplňovaný ani turbodmychadlem ani kompresorem!

Výsledný nejlepší čas na čtvrt míle je velmi slušných 12,10 sekundy s rychlostí na cílové rovince 111,56 mph, cca 180 km/h.

Video bylo natočeno na italském sraze majitelů amerických aut a vzduchem chlazených Volkswagenů (zajímavá kombinace…), který se pořádal na závodní dráze Rivanazzano Dragway. Auto řídil Pascal Amodru.