volkswagen-transporter-t4-vyroba-tovarna-poznan

Volkswagen Poznań slaví 30 let: Od obyčejného montážního závodu k motoru polské ekonomiky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Volkswagen -  29. 11. 2023


Volkswagen Poznań slaví kulaté výročí! Společnost byla založena před 30 lety, tehdy jako výhradně montážní závod se 48 zaměstnanci. V současnosti provozuje čtyři výrobní závody, zaměstnává 9500 lidí a je tak největším zaměstnavatelem v regionu. Kromě toho se jedná také o největšího výrobce automobilů v Polsku.

Koncern Volkswagen a výrobce zemědělských strojů Polmo Agricultural Car Factory založili 26. listopadu 1993 společnost Volkswagen Poznań (VWP). Na jedné lince tehdy montovalo 48 zaměstnanců z dílčích montážních sestav (tzv. SKD, Semi-Knocked-Down) čtvrtou generaci modelu Transporter. Následovala výstavba další montážní linky pro vozidla Škoda a v roce 1996 byla zprovozněna slévárna. Téhož roku se společnost Volkswagen Poznań stala stoprocentní dceřinou firmou koncernu Volkswagen AG. Po rozsáhlém rozšíření továrny mezi roky 2001 až 2003 byla spuštěna kompletní výroba modelu Volkswagen Caddy, který je v současnosti vyráběn již v páté generaci. Dalším milníkem byla pak výstavba výrobního závodu Września, v němž od roku 2016 probíhá sériová výroba modelů Volkswagen Crafter a MAN TGE.

„Volkswagen Poznań se již 30 let významně podílí na rozvoji Polska a regionu Velkopolska. Tato společnost je dnes pevnou součástí polského a velkopolského průmyslu a ekonomiky,“ říká Stefanie Hegelsová, předsedkyně představenstva společnosti Volkswagen Poznań. „Bez lidí bychom však ve společnosti VWP velkých úspěchů nedosáhli. Zárukou úspěchu jsou vysoce kvalifikovaní a motivovaní zaměstnanci. Jim patří velký dík! Bez nich by Volkswagen Poznań nebyl tím, čím je dnes: jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Polsku.“

Josef Baumert, člen představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy odpovědný za výrobu a logistiku, k tomu říká: „Volkswagen Poznań prošel v uplynulých 30 letech dynamickým vývojem od malého montážního provozu až po jeden z největších a nejmodernějších závodů na výrobu automobilů v Polsku. Atraktivní produkty, moderní výroba vozidel a motivovaní zaměstnanci tvoří základ tohoto úspěšného příběhu, který nyní přenášíme do budoucnosti.“

volkswagen-tovarna-poznan

Piotr Olbryś, předseda odborové organizace OMNSZZ Solidarność Volkswagen Poznań, dodává: „Jménem všech zaměstnanců říkám: Jsme velmi hrdí na to, čeho jsme za 30 let společně dosáhli. Tajemství úspěchu naší společnosti spočívá v kompetencích a nadšení našich zaměstnanců i ve schopnosti spolupracovat na základě vzájemného porozumění.“

Četné akce v jubilejním roce

Ve společnosti Volkswagen Poznań byl celý rok 2023 ve znamení oslav 30. jubilea. Zaměstnanci společně s lesníky vysázeli za celý rok 30 000 stromů v regionech Poznań a Września. Společnost navíc darovala 90 000 zlotých do „modrých fondů“ na podporu regionálních organizací. Peníze se využijí k realizaci společenských iniciativ a opatření pro ochranu životního prostředí. V červnu se zaměstnanci se svými rodinami zúčastnili velké letní oslavy v závodě na výrobu modelu Crafter.

Informace o společnosti Volkswagen Poznań

  • Založení: V roce 1993 jako společný podnik společností Volkswagen AG a Polmo Agricultural Car Factory
  • Začátky: Montáž vozidel se 48 zaměstnanci v bývalém závodě Polmo v Poznani
  • Dceřiná společnost: Od prosince 1996 je Volkswagen Poznań stoprocentní dceřinou firmou koncernu Volkswagen AG
  • Aktuální počet zaměstnanců: cca 9500
  • Představenstvo: Stefanie Hegelsová (předsedkyně představenstva, od června 2023), Jolanta Musielaková (personalistika a organizace) a Agnieszka Olendereková (finance, procurement, IT)
  • Výrobní závody: Čtyři provozovny – Antoninek (Caddy a Transporter T6.1), Swarzędz-Jasin (výroba speciálních vozů, Caddy California, logistika), Wilda (slévárna), Września (výroba modelů Crafter a MAN TGE, Grand California)
  • Aktuální modely: Caddy, Caddy Maxi, Caddy California, Transporter T6.1, Crafter, MAN TGE, Grand California
  • Počet dosud vyrobených vozidel: více než 4 miliony

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *