Jedním z nejskloňovanějších slov dneška je ekologie. Ohání se jí kde kdo, ale někteří mají pocit, že jen mluvení nic neznamená a přecházejí k činům. Často dost hloupým a nejspíš i zbytečným. Jako parta ekoaktivistů, která si říká ‚Aktion Autofrei‘. Ta se rozhodla, že už má dost toho, kolik aut vyrábí Volkswagen, a zablokovala vlak převážející nové modely. Informaci o tom přinesl magazín Süddeutsche Zeitung.

Vše se stalo jen před pár dny, kdy se asi 15 aktivistů doslova vrhlo na vlak Volkswagenu, který vezl asi 200 nových aut. Namířeno měl z výrobního závodu na překladiště, ale jeho cesta nabrala dost nečekaný spád.

Vlak zastavili přesně ve chvíli, kdy byl na mostě vědoucí přes kanál Mittelland. A důvod? Poněkud zvláštní. Aktivistická skupina má totiž pocit, že Volkswagen vyrábí až zbytečně moc nových aut, která pak zamořují silnice a logicky tedy také ovzduší. Požadují proto minimalizování výroby a naopak rozšíření veřejné hromadné dopravy místo neustálého rozšiřování počtu osobních aut. 

Někteří z účastníků se dokonce připoutali k mostu, odkud je nakonec musela sundat až policie. A pár z nich dokonce proniklo až do Wolfsburgu a přímo do areálu Volkswagenu, kde vyvěsili transparenty s naštvanými hesly. Sama automobilka se k tomu zatím nijak nevyjádřila.

Je nám ale záhadou, proč takto neprotestují u letišť nebo u přístavů s velkými nákladními nebo výletními loděmi. Vždyť už je všeobecně známo, že jedna velká nákladní loď vypustí do ovzduší za jediný den tolik emisí, jako všechny Volkswageny světa. Bohužel se ukazuje, že šlápnout do automobilového průmyslu je nejen pro aktivisty, ale i pro úřady, mnohem jednodušší…