Volant je 9x špinavější než záchodové prkénko

Autor: Tisková zpráva - 10. 6. 2018


To, že interiér automobilu je mnohem špinavější než cokoliv, co v běžném životě používáme, je známou pravdou. Největšími bacilonosiči jsou klimatizace a jejich filtry, potrubí a průduchy. Na paty jim ale velmi silně šlape volant, následují ho kliky a madla dveří.

Svým způsobem je to logické, protože právě volant neustále bereme do rukou, a to stejně tak zpocenými jako špinavými nebo upatlanými od jídla. Na to, jak je to s bakteriemi a špínou na volantu, se před nedávnem zaměřili vědci z univerzity Queen Mary v Londýně. Výsledky jejich bádání asi nepřekvapí. Na volantu průměrného osobního automobilu je až devětkrát více baktérií než na prkénku veřejné toalety. Samozřejmě to mnohem více platí pro vozidla, která jdou z ruky do ruky. Týká se to jak služebních vozidel firem, tak automobilů v půjčovnách. To je nyní, v souvislosti s nadcházejícími dovolenými, podstatná informace. Pro ty, kdo trpí například kožními problémy, je pak řízení auta z půjčovny svým způsobem dokonce nebezpečné.

Mějme na paměti, že argument o tom, že auto stálo týden v garáži a nikdo ho neřídil, je zcela lichý. Některé patogeny mohou přežít nikoliv týdny či měsíce, ale i mnoho let. Podobně fakt, že v autě je na slunci až 60 stupňů a na volantu nebo palubní desce možná ještě více, nic neznamená. Některé bakterie a viry zcela bez problémů přežijí i velké změny teplot. Nesmíme zapomínat, že tato maličká stvoření existovala dříve, než se zrodil člověk. A také tu budou existovat i ve chvíli, kdy my už nebudeme.

Takže, co nám hrozí? Lidé se zdravým imunitním systémem se nemusí obávat. Ti s oslabeným obranným systémem, chronicky nemocní, alergici, kojenci nebo starší lidé jsou více ohroženi. Nejčastěji se po infekci z povrchu například věnce volantu, řadicí páky nebo povrchu madel a palubní desky automobilu objevuje chřipkový virus nebo patogeny, které mohou způsobit průjem či zvracení. Většinu z nás to nepostihne. Přesto…

Odborníci z ÚAMK proto radí. Pokud jde o vlastní vůz, je na místě pravidelná dezinfekce povrchu věnce volantu a dalších míst v autě. Je jen nezbytné volit vhodný prostředek podle toho, zda je věnec potažen kůží, jeho imitací nebo má pryžový povrch. Pokud jde o vozidlo, které jste si půjčili, není až takovým problémem provést alespoň základní dezinfekci za pomoci speciálních ubrousků napuštěných čistícím prostředkem, který zakoupíme například na čerpacích stanicích.

Samozřejmě že není na místě žádná hysterie. Patogeny jsou součástí přírody a náš imunitní systém je schopen zvládnout většinu z nich. Jinak bychom byli neustále nemocní. Nicméně existují některé bakterie a viry, které nám mohou například velmi rychle pokazit dovolenou. Otření volantu a řadicí páky dezinfekční látkou proto nikdy neublíží. Pokud jsme alergičtí, máme nějakou formu kožního ekzému a podobně, pak je nejsnadnějším řešením řídit v bavlněných tenkých rukavicích. Možná budete vypadat starosvětsky, ale rozhodně ochráníte svoji pokožku před bakteriemi, plísněmi, mikroby a vším, co může být na volantu.

Toto je jedno z možných doporučení, které vyslovil i Prof. Dr. Aristomenis Exadaktylos, ředitel Univerzitní nemocnice v Bernu, který se odborně zabývá tématem výskytu bakterií v interiéru vozidel.

Pokud se někdo pousmál při čtení řádků o rukavicích, pak nyní o nich bude znovu řeč. A to v souvislosti s pistolí na stojanech čerpacích stanic. V tomto případě lze všem doporučit sáhnout po igelitových rukavicích, které jsou na většině benzinek běžně dostupné. Jsou proto hned dva důvody: první je totožný jako u volantu – těch rukou, co po nich za den sáhlo je opravdu hodně. Zpocených, špinavých, třeba i nemocných lidí. Druhým důvodem je fakt, že výpary nebo potřísnění kůže ať už benzinem nebo naftou při čerpání paliva do automobilu může způsobit nepěkné kožní reakce.

Že nemalujeme čerta na zeď, dokládá test, který provedly partneři ÚAMK, tedy evropské autokluby včetně německého ADAC a švýcarského TCS. Výsledky potvrdily, že asi 70 procent všech kontrolovaných rukojetí čerpacích stojanů bylo silně napadeno škodlivými bakteriemi.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru