Jako kdybychom se vrátili o půl roku zpět. Vláda České republiky totiž znovu rozhodla o plošném zákazu služeb a maloobchodního prodeje. Důvod je prostý: Nekontrolovatelné šíření pandemie koronaviru. A co to znamená pro nás, motoristy?

V prvé řadě je potřeba počítat s tím, že od dnešního rána platí v Česku zákaz prodeje aut. A to jak nových, ta ojetých. Zavřeno mají všichni prodejci nových aut, ale i autobazary. Kromě toho vláda zakázala také provozování autoškol. To je platné jak pro jízdy, tak pro výuku v učebnách. Zákaz platí i pro závěrečné zkoušky.

Přečtěte si také:  Platnost řidičáků se v nouzovém stavu prodlužuje, průkaz není potřeba měnit

Naštěstí ale není zavřené úplně všechno. V provozu dále zůstávají alespoň autoservisy, takže pokud máte domluvené přezouvání na zimní obutí, nemusíte se bát, že o termín a zimní gumy přijdete. V provozu je také prodej náhradních dílů a to i u prodejců aut. Jen to auto u nich nekupíte. V provozu jsou také automyčky nebo čerpací stanice. Právě na nich je ale potřeba dodržovat platná nařízení vlády týkající se ochrany dýchacích cest a rozestupů. V provozu jsou také všechny odtahovky a asistenční služby.

V provozu jsou i úřady, nicméně nová nařízení pamatují i na ně. Všechny úřady, včetně těch, kde si můžete vyměnit řidičák nebo přepsat auto, budou nově otevřené jen dva dny v týdnu na maximálně pět hodin a navíc budou v provozu jen s omezeným počtem úředníků. Než se na úřad vydáte, raději si termín rezervujte v online systému, jinak se na vás přes dlouhé fronty vůbec nemusí dostat. I na úřadech ale nezapomínejte na roušky a rozestupy. Vládní nařízení jsou platná až do odvolání, ale v tuto chvíli nikdo neví, co to konkrétně znamená.