Poslanecká sněmovna schválila ve středu 12. července zvýšení spotřební daně z nafty o 1,50 koruny na litr. Stane se tak od srpna a to přesto, že původně měla snížená výše spotřební daně platit až do konce letošního roku.
V druhé polovině září loňského roku poslanci schválili snížení spotřební daně na motorovou naftu o 1,50 koruny na litr až do konce roku 2023. „Snížení spotřební daně pomůže autodopravcům i lidem, kteří používají dieselová auta například k cestám do práce nebo za svými nejbližšími. Významnou pomoc toto snížení znamená také pro veřejnou dopravu, protože ta je z velké části závislá právě na naftě,“ vysvětloval tehdy ministr dopravy Martin Kupka. Tehdy šlo o reakci na mimořádnou ekonomickou situaci a přetrvávající zvýšené ceny pohonných hmot, zejména právě motorové nafty.
Ovšem z původního plánu sešlo, když poslanci schválili opětovné zvýšení spotřební daně na naftu, a to právě o 1,50 Kč. Dojít k tomu má už od 1. srpna, do té doby ale novelu musí schválit také Senát a následně podepsat prezident. Analytici pak odhadují, že na stojanech by cena mohla vyskočit o asi 1,80 Kč. Důvodem, proč se vláda rozhodla ceny zvýšit o půl roku dříve je fakt, že jsou ceny pohonných hmot v poslední době poměrně nízké. Zatímco před asi rokem vyšla cena litru nafty i na 48 Kč, letos se průměrně pohybuje na 32,35 Kč.
Daň z nafty se vrací na standardní úroveň. Poskytovat z ní slevu v okamžiku, kdy je nafta levnější než před začátkem války na 🇺🇦, nedává smysl. Veřejné rozpočty by to každý měsíc stálo 750 milionů. Prohlubovat tímhle způsobem veřejný dluh by nebylo odpovědné.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) July 12, 2023
Snížení spotřební daně u nafty o 1,50 koruny na litr bylo technicky nejvyšší možné, které České republice povoluje směrnice Evropské unie stanovující povinné minimální sazby spotřebních daní. Opětovné zvýšení spotřební daně by státu mohlo měsíčně přinést asi 800 milionů korun.