Léto se na nás vrhlo v plné parádě a to s sebou ale nese řadu problémů pro naše auta. Vysoké teploty jim nedělají moc dobře a to jak lakům karoserie, tak technice nebo třeba jednotlivým částem interiéru, Těm navíc dáváme zabrat i my sami a ani o tom nevíme. Na vše upozornil Ford, který tvrdí, že používáním opalovacích a desinfekčních prostředků si vlastně extrémně ničíme interiéry našich aut.

Chemikálie obsažené v těchto krémech a přípravcích nejčastěji na ruce, jde třeba o desinfekce, mohou negativně reagovat s povrchy některých částí interiérů. Nejvíce to logicky odnáší volant, ale trpět může cokoliv, čeho se namazanou kůží dotknete. Třeba i sedadla. A je jedno, čím jsou čalouněna.

Ford proto testuje speciální povlak, který by se dal nanést třeba právě na volant, ale i na jiné interiérové části a ochránil by ho před těmito škodlivými vlivy. Výzkumy totiž ukazují, že například v Evropě neuvěřitelně vzrostla poptávka po gelech na desinfekci rukou. Ve všech je pak obsažen ethanol, v některých dokonce ze 70 %! Problém jsou také opalovací krémy nebo repelenty proti hmyzu. Krémy obsahují oxid titaničitý, který může reagovat s plasty a přírodními oleji, které obsahuje třeba kůže. A když se k tomu přidají vysoké teploty, v interiérech může být i 80 stupňů, je zaděláno na problém. Repelenty mohou interiéru ublížit kvůli přítomnosti látky se složitým názvem diethyltoluamid, který má stejné negativní dopady.

 

Myslíte, že na namazaných rukách přece nemůže ulpět tolik prostředku, aby poškodil třeba volant? Pak si uvědomte, kolikrát na něj s takto „ošetřenýma“ rukama sáhnete. A proč uvozovky? Je jasné, že opalovací krémy, desinfekce a repelenty jsou prima pomocníci. Když ale umí zničit interiér auta, jsou opravdu zdraví neškodné?

Mimochodem, víte, že opalovací krémy, které se z našeho těla dostávají při koupání do moře, ničí korály a mořský život. Taková chemie to totiž je. Takže jak vidíte, nejde jen o naše auta…