Problémy na D1, které se posledních několik dnů stále opakují, mají několik dopadů. Kromě toho, že se viníka několika kolapsů snaží najít poslanci, senátoři i jednotliví ministři, padlo už jedno trestní oznámení na řidiče kamionů, kteří prý úmyslně blokovali dálnici. Vyřešit se tyto situace snaží i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které by se podobných situací do budoucna rádo vyvarovalo.

A myslí si, že by se tak mohlo stát s pomocí samotných řidičů, pro něž zřídilo speciální e-mailovou adresu kolaps@rsd.cz. Sem mohou řidiči zasílat své připomínky ohledně problémů na staveništích, příčin vzniku kolon, blokování levých jízdních pruhů a případné další problematické momenty na silnicích a dálnicích. Veškeré získané informace bude ŘSD průběžně vyhodnocovat a přijímat nápravná opatření. ŘSD také prosí, aby řidiči při pořizování záběrů dodržovali bezpečnost a platné předpisy. Řidiče dále žádá, aby v e-mailu označili o jakou silnici či dálnici se jedná.

No, snaha moc hezká. Ale jak tohle bude vlastně fungovat? V pátek tam napíšeme e-mail, že je někde na silnici zádrhel, stejně tak to udělá třeba dalších několik desítek řidičů a v pondělí se tím začne někdo prohrabovat? Jaká bude doba odezvy? Jak bude ŘSD s informacemi nakládat? To zatím nikdo neprozradil. Chápeme, že je se stavem našich silnic, problémovými řidiči nejen kamionů a nefunkčními uzavírkami potřeba něco udělat, ale tohle zřízení mailové adresy nám přijde tak trochu jako plácnutí do vody.