Při každé změně majitele auta je nezbytné provést jeho evidenční kontrolu. Vysvětlíme vám, co vlastně taková kontrola obnáší, kolik stojí a co všechno je k ní potřeba.
I při zápisu tažného
Zjednodušeně řečeno je evidenční kontrola vlastně fyzické prokázání toho, že údaje zapsané ve velkém techničáku odpovídají realitě. Je potřeba při každé změně majitele, zápisu jiného vlastníka, ale třeba i při přepisu v rámci dědictví. Zároveň se bez ní neobejdete při prodeji auta do zahraničí, převodu historického vozidla, ukončení leasingu, ale i při registraci vozidla ze zahraničí, u kterého platí první technická kontrola. S evidenční kontrolou je také potřeba počítat i při zápisu tažného zařízení.
Evidenční kontrolu je možné absolvovat na jakékoliv stanici technické kontroly, není nutné řídit se místem bydliště. „Je ale nutné počítat s čekací dobou, jelikož většina STK objednání na evidenční kontrolu silničního vozidla neumožňuje,“ upozornili specialisté z ČSOB Pojišťovny.
Co se kontroluje a co s sebou?
Při evidenčce technik STK prohlíží a kontroluje VIN auta, typ motoru, to, jestli má tažné zařízení, rozměry pneumatik a kol, počet míst k sezení, barvu karoserie a výrobní štítek auta. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký zdlouhavý úkon. Kontrola většinou zabere asi 15 minut a jejím výsledkem je protokol o evidenční kontrole. A ten budou chtít vidět na úřadu při všech výše zmíněných úkonech.
Neschválený rozměr kol či pneumatik na autě může být problém. Jak pro pojišťovnu, tak pro policii
Na kontrolu s sebou vždy mějte „velký“ i „malý“ techničák. Ten si od vás technik vezme na kontrolu a podle něj kontroluje faktický stav auta.
Ceny evidenčky jsou různé. Nejčastěji se pohybují mezi 200 Kč až asi 800 Kč. Záleží na tom, jestli na kontrolu přivezete osobní auto nebo třeba motorku. A pozor, evidenční kontrolou musí projít také přípojná vozidla, respektive všechna vozidla, která mají přidělenou registrační značku.
Evidenční kontrolu musíte provést i u nepojízdného vozidla, ale pouze v případě, že jsou jasně vidět identifikační znaky, tedy VIN a typ motoru. Kontrola pak probíhá stejně jako u pojízdného vozidla.
Dobrou zprávou je, že evidenční kontrola už neplatí pouze měsíc, jak tomu bylo dříve, ale rok.
Co když auto neprojde?
Může se stát, že technik STK zjistí nesrovnalosti mezi faktickým stavem a doklady. „Dojít k tomu mohlo například neodbornými úpravami na vozidle (změna barvy karoserie, výměna sedadel a jiné). V takovém případě bude v protokolu o evidenční kontrole uvedeno, že vozidlo z hlediska evidenční kontroly nevyhovuje. Přesto je možné tento protokol použít pro přepis vozidla. Je však nutné nalezené nesrovnalosti uvést do pořádku, jelikož vozidlo lze provozovat pouze s tím, co je uvedeno v techničáku,“ vysvětlili specialisté z ČSOB Pojišťovny.