Umytí auta se zdá být vlastně úplně jednoduchou věcí, ale ono vlastně tak úplně není. Tedy samozřejmě v případě, že vám není jedno, co s lakem vašeho auta bude. Škoda nám představuje video, v němž nám dá několik základních, ale velmi užitečných tipů.

Přečtěte si také:  Jaká je nová Škoda Fabia očima designérů? Šéfdesignér Oliver Stefani ji s kolegy představuje ve videu

Pokud máte lak svého auta rádi a nechcete, aby zmatněl a byl plný mikroškrábanců, pak nejezděte do kartáčové myčky. Ta má totiž kartáče velmi hrubé, mohou v nich být navíc nečistoty z předchozího mytí a lak karoserie vždy drobně poškrábou. Po první ani po druhé návštěvě jejich stopy na karoserii vidět nemusíte, ale při delším používání už bude povrch jasně matnější a plný škrábanců. Šetrnější je ke karoserii i k laku ruční mytí, ovšem samozřejmě pouze za dodržení určitých podmínek.

V prvé řadě je na to potřeba šampón (nikoliv jar!) a hodně vody. Špinavou karoserii je třeba nejprve důkladně opláchnout a smýt hrubé nečistoty, je možné použít i aktivní pěnu nebo podobné tekutiny, které jsou schopny s nejhoršími nečistotami pomoci. Pro následné umytí karoserie je vhodné použít „houby“ z mikrovlákna anebo alespoň kvalitní houby. Nikdy na karoserii nepoužívejte hrubou stranu, ale vždy vybírejte co nejjemnější materiál. Houbu nikdy nepokládejte na zem ani do jiných nečistot, mohly by se v ní usadit kamínky, písek nebo jiné podobné částečky, které by na karoserii nechaly nenávratné stopy. Při mytí je dobré používat dva kbelíky s vodou, jeden na opláchnutí houby po umytí části automobilu, ten druhý pro opětovné nanesení autošampónu na houbu.

Po umytí je dobré karoserii usušit. Opět je k tomu dobré použít vhodný materiál a tím staré tričko rozhodně není. Poohlédněte se po jelenici či utěrkám z mikrovlákna a podobných materiálu, které sají a přesto jsou ke karoserii šetrné. Nakonec je možné karoserii ošetřit voskem nebo leštěnkou, ale není dobré to dělat na přímém slunci. To totiž karoserii rozpálí a nebude dost dobře možné přípravek náležitě rozetřít a pak ani setřít.

Přečtěte si také:  Moderní sedadla: co je skryto pod potahem. Prozradíme vám to

Jsou to jen základní rady pro takové to domácí mytí. Správný „detailing“ jak se opravdovému detailnímu ručnímu mytí a leštění má mnohem více důležitých částí a postupů, které se mnohdy neshodují ani s tím výše napsaným a ve videu popsaným… Záleží jen na vás, kolik peněz a času chcete údržbě svého auta věnovat.