parkoviste

Více než čtvrtina českých řidičů má zkušenost s nehodou na parkovišti, zjistil průzkum

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Nextbase - Foto: Pixabay - 17. 3. 2024


Nehod se zaparkovanými auty se každý rok odehraje přes dvacet tisíc. Trendy ukazují, že v meziročním srovnání dochází k nárůstu o stovky případů. Z průzkumu také vyplývá, že srážky na parkovištích nejsou řidičům ve střední Evropě cizí a škody jsou nemalé.

Ze statistik Centra dopravního výzkumu dle dat dodaných Policií České republiky vyplývá, že za loňský rok došlo celkem ke 23 026 nehodám se zaparkovaným nebo odstaveným vozidlem. Počet těchto nehod není o moc nižší, než u srážek s jedoucími vozidly – těch bylo za rok 2023 celkem 27 058. Data tak ukazují, že v podstatě podobné nebezpečí nehody hrozí ať už stojíte či parkujete, nebo přímo za jízdy. Počet nehod se zaparkovanými a odstavenými vozidly v posledních třech letech mírně stoupá, v roce 2022 šlo o 22 619 nehod, za rok 2021 pak 22 151 incidentů.

Oficiální údaje se ale týkají pouze nehod nahlášených Policií České republiky, reálně jich bude mnohem více, buď z důvodu ujetí od nehody, nebo nepozornosti poškozeného řidiče, který nad škodou na svém vozidle mávne rukou.

Více než čtvrtina dotázaných má zkušenost s nehodou na parkovišti

Z průzkumu největšího evropského výrobce palubních kamer, společnosti Nextbase, vyplývá, že s nehodami na parkovištích, při nichž došlo ke škodě na vozidle vlastním nebo cizím zaviněním, má zkušenost 27 procent řidičů. Ve 43 procentech nehod pak došlo ke škodám do částky 25 tisíc korun. I poškození vozidla na parkovišti – například před obchodním domem, u sportovních nebo lyžařských středisek, v podzemních garážích či ve městech – lze řešit pojistkou, oba účastníci musí vyplnit záznam o nehodě a ten dodat svým pojišťovnám. Problémy však nastávají, když viník nehody ujede nebo odmítne záznam o nehodě sepsat či vinu popírá.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


S ujetím od nehody má dle průzkumu společnosti Nextbase zpracovaného agenturou Ipsos až 15 % českých řidičů. Jde přitom o přestupek (opuštění místa nehody) sankcionovaný od letošního roku pokutou ve správním řízení ve výši 7000 až 25 000 Kč, čtyřmi trestnými body a případně zákazem řízení na 4 až 6 měsíců. Stejně jako v případě viníkova odmítnutí sepsat záznam o nehodě je i u ujetí od nehody nezbytné zajistit si svědky a incident řešit přes policii, i když to může chvíli trvat.

Nový bodový systém pořádně zvýší pokuty týkající se nehod, ale i ty za mobil za volantem

Se svědectvím pomáhá technika

Pro případ nehody nejen stojícího vozidla v současné době používá stále více řidičů autokamery. Některé automobilky je dodávají integrované již z výroby (například Tesla nebo BMW), nicméně většina vozidel na tuzemských silnicích jimi automaticky vybavena není. Jejich majitelé pak pro ochranu volí doplňkové palubní kamery, které využijí nejen při parkování, ale také při jízdě.

„Pro optimální ochranu svého majetku by řidiči neměli sahat po nejlacinějších modelech, které umí pracovat pouze za ideálních podmínek a postrádají moderní funkce nebo vysoké rozlišení,“ vysvětluje Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod společnosti Nextbase v Evropě. „Pro dobře čitelný záznam, který lze použít jako důkaz, je nutné zachytit důležité detaily – dopravní situaci, registrační značky. Nečitelný záznam vám k ničemu neposlouží, zvlášť pokud k nehodě dojde za šera, v noci nebo třeba v podzemních garážích, tedy ve zhoršených světelných podmínkách. Není také neobvyklé, že je viník nehody agresivní a snaží se poškozeného zastrašit – i v takových případech oceníte autokameru jako zcela nestranného svědka,“ upozorňuje Szalontai.

Neocenitelnou funkcí je u palubních kamer parkovací režim, který bdí i když se od vozidla vzdálíte. „Ten například v autokamerách Nextbase rozpozná, že bylo auto zaparkováno, a přepne kameru do režimu vysoké citlivosti. Senzor zrychlení (tzv. G-Senzor) pak rozezná jakýkoli náraz nebo otřes auta a spustí nahrávání z přední a případně i zadní kamery, pokud je jí vůz vybaven. Současně dojde k uzamknutí záznamu na paměťové kartě, aby nehrozilo jeho nechtěné přemazání novým videem,“ doplňuje Szalontai.

 

Dle dat z průzkumu se tak vzhledem k průměrné škodě při parkování může koupě kvalitní palubní kamery (typicky v ceně od cca 4500 do 6500 Kč) vyplatit, zvláště v případě vícero nehod v průběhu vlastnictví vozidla.

Oldřich Kassl, pražský koordinátor z organizace Besip radí, jak předcházet nehodám na parkovištích:

  • Dodržujte přednost zprava: Přednost zprava je základní pravidlo silničního provozu, které se vztahuje i na parkoviště, pokud nejsou výslovně stanovena jiná pravidla. Toto pravidlo znamená, že pokud se řidiči setkají na křižovatce nebo v místě, kde se cesty protínají a není zde umístěna žádná dopravní značka upravující přednost, musí dát přednost vozidlu přijíždějícímu zprava.
  • Používejte zpětná zrcátka, parkovací senzory nebo kamery: Při parkování se ujistěte, že využíváte všechny dostupné pomůcky pro zvýšení bezpečnosti. Zpětná zrcátka, parkovací senzory a kamery vám poskytnou lepší přehled o okolním prostoru.
  • Jezděte pomalu a buďte ostražití: Na parkovištích jezděte pomalu a vždy buďte připraveni na neočekávané chování ostatních řidičů nebo chodců.
  • Dodržujte pravidla a značení na parkovišti: Respektujte všechny dopravní značky, směrové šipky a pruhy na parkovišti. To pomůže zajistit plynulý provoz a minimalizovat riziko kolizí.
  • Vyberte si bezpečné parkovací místo: Pokud je to možné, vyberte si parkovací místo, kde nebudete muset couvat při odjíždění. Parkování čelem ven z parkovacího místa zvyšuje vaši schopnost vidět přijíždějící vozidla a chodce.
  • Používejte signalizační světla: Při parkování nebo opouštění parkovacího místa používejte signalizační světla, abyste upozornili ostatní řidiče na vaše záměry.
  • Buďte opatrní při otevírání dveří: Při otevírání dveří buďte maximálně opatrní, jelikož to představuje jednu z nejběžnějších příčin poškození vozidel stojících v okolí. Zkontrolujte, zda máte dostatek prostoru, aby nedošlo k nechtěnému úderu vašimi dveřmi do auta parkujícího vedle vás.
  • Dbejte na chodce: Na parkovištích bývá hodně chodců, včetně dětí, které mohou být těžko viditelné mezi zaparkovanými auty. Buďte extrémně opatrní a vždy předpokládejte, že chodec může náhle vyjít z mezery mezi vozidly.
  • Využívejte technologie: Moderní technologie jako jsou parkovací asistenty nebo autonomní parkovací systémy mohou výrazně snížit riziko nehod při parkování. Pokud je vaše vozidlo vybaveno takovýmito systémy, neváhejte je využít.

Informace, které vycházejí z průzkumu, provedla jménem společnosti Nextbase společnost YouGov Deutschland GmbH. V rámci tohoto průzkumu bylo v období od 23. listopadu do 26. listopadu 2023 online dotazováno 1 059 osob v Německu ve věku 18 let a více. Dalšími zeměmi, ve kterých byl průzkum proveden, byly Polsko (1 058 účastníků) a Česká republika (1 051 účastníků). Průzkum je reprezentativní.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru