Na světě je jen málo klasických vozů, které se mohou pochlubit tím, že jejich cena stoupá nad milion dolarů. Je to taková magická hranice, kterou je velmi těžké dosáhnout. Ovšem Mercedes-Benz 300 SL Gullwing, který je v těchto dnech na prodej, ji hravě překonává. Toto auto je mnohými považováno za první opravdové superauto na světě. To, jestli mají pravdu, necháme na posouzení každého z vás.

Kousek, který je na prodej, je jeden z 308 vyrobených, přičemž rok jeho výroby je 1956. Inzerát na auto najdete na webu Bring A Trailer, kde také zjistíte, že cena je právě rovný jeden milion dolarů, tedy asi 23 milionů korun. Auto je v naprosto dokonalém stavu. Před pár lety prošlo kompletní renovací, která si vzala za cíl vrátit mu původní lesk a slávu, což se podle nás povedlo naprosto dokonale.

Karoserie je lakována tmavě šedou barvou a interiér je čalouněn velmi světlou šedou kůží. Vše je v naprosto bezchybném stavu, bez jediného otlačení, škrábance nebo nedej bože rzi.

Stejně jako interiér a karoserie, prošel i motor a motorový prostor velkou údržbou. Nový je třeba chladič, termostat, palivové i olejové potrubí, ale nové je i kompletní řazení nebo brzdy. Auto pohání šestiválec o objemu rovných tří litrů, jehož výkon je 215 koní, díky čemuž umí Gullwing vyvinout rychlost až 260 km/h. I proto ho právě někteří označují za první supersport. 

Podle prodejce má tento mercedes najeto jen 32 276 mil, tedy 51 943 kilometrů. Zároveň je schopen doložit jak všechny opravy, tak všechny předchozí majitele. No, ale ačkoliv tušíme, že jsme vás hodně navnadili, je tu ta cena. Milion dolarů je prostě hodně a navíc tohle není konečná částka. Jde o dražbu, která končí až za pár dnů, takže cena může ještě vyrůst. A nejspíš se tak i stane.