prvni-jizda-skoda-scala

Velikonoce jsou o barvách. Auta ale tento trend nedrží, jsou spíše „monochromatická“

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: AURES Holdings - Foto: Pavel Srp - 14. 4. 2022


Velikonoce jsou spojeny s pestrostí barev. To se ale o autech říci nedá. Barvy aut se v posledních letech změnily na „monochromatické“. Podle údajů skupiny AURES Holdings má 63,2 % prodaných ojetých vozů čtyři základní barvy: bílou, černou, šedou a stříbrnou. Zájem o pestřejší barvy klesá. Například zelenou volí už jen 2,1 % zákazníků a často jde o tlumený tmavý odstín. Žlutou, oranžovou nebo růžovou nevolí ani 1 % zákazníků.

Většina ojetin má podle AURES Holdings méně nápadné barvy karoserie. Data z posledních let ukazují posilující zájem Čechů o různé odstíny šedé (24,7 %), bílou (18,6 %) a černou (15,5 %). Z výraznějších barev si zákazníci AAA AUTO pořizují v zásadě jen modrou (14,1 %) nebo červenou (9,8 %).

Přečtěte si také:  Chcete kupovat ojeté SUV? Tohle jsou ta nejméně spolehlivá

Toto potvrzují i data společnosti BASF zabývající se laky aut ve světě. Studie ukázala, že 39 % automobilů na světě je bílé barvy. Barvy černá, šedá a stříbrná dohromady tvoří dalších 39 %. To znamená, že téměř 80 % všech vozidel je lakováno achromatickými laky, tedy bílou, černou a všemi odstíny šedé. Nejoblíbenější chromatickou barvou je podle tohoto průzkumu modrá, kterou na světových silnicích potkáte z 9 %. Červeným autem jezdí 7 % lidí.

graf-barvy-aaa_auto

„Všechna auta v dnešní době vypadají stejně. Větší důraz než na barvy je kladen na snižování spotřeby paliva a neustále se rozrůstající seznam bezpečnostních prvků a technologií. Jednotné se tak staly i barvy vozů. Výrobci automobilů se vyhýbají riziku a prodávají právě nejoblíbenější achromatické barvy, čímž omezují celkovou nabídku neobvyklých odstínů. Zákazníci pestrost barev ani nehledají, protože tuší, že výrazná barva u nového vozu může snížit hodnotu na sekundárním trhu,“ uvedl provozní ředitel skupiny AURES Holdings Petr Vaněček.

Přečtěte si také:  Ojetá auta jsou v Česku už o pětinu dražší než loni. Propadá se navíc prodej nových i ojetých škodovek

Na druhou stranu ale dnešní barvy na automobilech nejsou jen bílé, šedé nebo černé, jak ukazují statistiky. „Lak na voze je často ozvláštněn přidáním efektů, jako jsou kovové vločky, kousky skla nebo slída. Barevné tóny se také mění. Přidáním lehce namodralého odstínu k bílé vznikne futuristický vzhled, trocha nažloutlé bílé znamená luxus,“ doplnil Vaněček.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Velikonoce jsou o barvách. Auta ale tento trend nedrží, jsou spíše „monochromatická“”

  1. To zase bylo o ničem
    Volkswagen u střední třídy vůbec nenabízí zelenou, Octavie nenabízí zelenou, Touran donedávna neměl červenou. Opel Astra nemá zelenou. Peugeout má modrou až do černa, dvě šedé, žlutá, zelená nic.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek