kontrola-policie (1)

Velikonoce jsou často ve znamení alkoholu. Řidiči by si jej ale měli odpustit, jejich škody pojišťovny nehradí

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 15. 4. 2022


Velikonoce jsou v Česku neodmyslitelně spjaty s konzumací alkoholu. Ovšem řidiči by si jeho konzumaci měli dobře rozmyslet. I zbytkový alkohol je stále problém. A to jak pro policii, tak třeba i pro pojišťovnu.

Pojišťovny jsou nekompromisní

Pokud dojde k dopravní nehodě, při které je viníkovi naměřen alkohol v dechu či krvi, má dotyčný velký problém. Pojišťovny totiž v takovou chvíli odmítnou vyplatit jakoukoliv škodu, i kdyby byl sebelépe pojištěný. Naopak ale těm, které poškodil, hradí vše potřebné a náklady potom vymáhají po opilém řidiči. Nutno dodat, že stejný princip funguje i v případě kdy je řidič pod vlivem drog.

Pokud opilý řidič vše neuhradí dobrovolně, čeká ho vymáhání dlužné částky, které může skončit exekucí. Pokud navíc jde o řidič, který nehodu pod vlivem alkoholu způsobil opakovaně, může mu pojišťovna vypovědět smlouvu. Existuje ale jedna výjimka, v rámci které řidiči od pojišťovny žádný postih nehrozí. Jde o situaci, kdy je řidiči po nehodě sice naměřen alkohol, ale jeho výše nepřesahuje hranici 0,24 promile. To proto, že 0,04 promile je odchylka měřícího přístroje policie a 0,2 promile je takzvaná fyziologická hranice alkoholu v krvi. Tedy množství, které může mít v oběhu běžně každý člověk.

Pokud policisté zjistí u řidiče více než 1,5 ‰ alkoholu v krvi, zabaví mu auto. Poláci budou nekompromisní

A co zbytkový alkohol?

Zákon a samozřejmě také policie při kontrole nerozlišuje, zda řidič, který nadýchal, pil těsně před jízdou nebo jde jen o jeho zbytky z nočního večírku. Pořád jde o jízdu pod vlivem alkoholu. Policie k tomu řekla: „Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku. Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si dá pětasedmdesátikilový muž mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku.“

Nutno říct, že při nadýchání do 0,3 promile nejde o trestný čin, ale jen přestupek. Pokuta se může vyšplhat až na 20 000 Kč a zákaz řízení na šest měsíců až rok. Trestný čin to není ani v případě, že řidič nadýchá od 0,3 do jedné promile. Pokuta i zákaz řízení je totožný, ovšem úřad k tomu přidá ještě sedm trestných bodů.

Nad jedno promile už jde o ohrožení pod vlivem návykové látky, a tedy také trestný čin. Pokuta se v tomto případě může dostat až na 50 000 Kč a zákaz řízení až na dva roky. Krom toho a sedmi trestných bodů pak takovému řidiči hrozí rok ve vězení. Pokud ale způsobí větší škodu či někomu ublíží, mohou to být až tři roky.

Stává se, že řidiči dechovou zkoušku odmítnou. Pak se musí automaticky připravit na sedm trestných bodů, pokutu od 25 000 Kč do 50 000 Kč a zákaz řízení až na dva roky.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru