vector_w8_1989

Vector W8 je supersport z osmdesátek s moderní technikou dnešních aut

Od Pavel Srp | 17. 8. 2019 0

Vzpomínám si, že když jsem jako dítě hrával s kamarády přebíjenou s kvartetem, jedním z mých nejoblíbenějších kartiček byla ta s Vectorem V8. Byl totiž skoro ve všem nejlepší a bylo to takové eso. Tohle auto překvapuje výkonem, výbavou, ale i dalšími věcmi i dnes. Znáte ho?

Kalifornská automobilka s názvem Vector Motors vyrobila mezi lety 1989 až 1993 jen 22 kusů modelu W8 a mezi zákazníky se jich dostalo jen 17. Jde tedy o opravdovou raritu a šlo o americký pokus konkurovat evropským supersportům Ferrari či Lamborghini. Z pohledu designu, ale i výkonu se to rozhodně povedlo do puntíku. Z hlediska techniky šlo také o velmi zajímavý model, protože auto mělo částečně hliníkový lepený monokok, na němž byla lehká karoserie z karbonu a kevlaru.

Auto pohánělo pořádné americké železo. Pod kapotou byl původní motor 5,7 V8 z Chevroletu. Ten ale dostal o 0,3 litru vyšší objem a přeplňování dvojicí turbodmychadel, což mu pomohlo k výkonu 485 kW/625 koní a točivému momentu 880 Nm! A to nebylo maximum, protože při testech na motorové brzdě motor vydržel i 895 kW/1200 koní. Před 30 lety…

Exkluzivní americký supersport Vector W8 je na prodej! – foto + video

Poháněna byla pouze zadní kola, na něž putoval výkon přes třístupňovou automatickou převodovku, která byla vyráběná na zakázku. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvalo čtyři sekundy (některé zdroje udávají 3,9 sekundy, jiné až 4,2 sekundy) a maximální rychlost se také podle udávaných zdrojů lišila, hodnoty se pohybují od 322 až 354 km/h. To podle toho, jaká byla použita převodovka anebo diferenciál.

Velmi futuristický je interiér, kde jsou sedadla hodně blízko u sebe, ale hlavně jsou tu digitální displeje s proměnlivým zobrazováním. Je možné zvolit náhled automobilu, který umí zobrazit i otevřené vzhůru vyklápěcí dveře anebo otáčkoměr i další data o motoru.

S takovou technikou a schopnostmi nikdy nešlo o levné auto. Už před třiceti lety se prodával za půl milionu amerických dolarů. Dnes by se auto prodávalo podle odhadu za přibližně 260 tisíc dolarů, ale v roce 2010 bylo jedno z aut prodáno za 282 tisíc amerických dolarů, o čtyři roky později další za 275 tisíc dolarů.