Nova-vystava-ve-SKODA-Muzeu-vyvoj_karoserii

Ve Škoda muzeu je nová výstava. Ukazuje historický vývoj karoserií vozů Laurin & Klement a Škoda

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 12. 11. 2022


Škoda Muzeum přináší druhou z trojice výstav cyklu „Jak vzniká automobil v proměnách času“, tentokrát s podtitulem Historický vývoj karoserií vozů Laurin & Klement a Škoda. Do světa aerodynamiky, bezpečnostních i komfortních prvků, ale i výrobních technologií a dalších „tajných komnat“ lze nahlédnout do 8. května 2023.

Přečtěte si také:  Škodovky ve verzích Monte Carlo se projížděly městem, podle kterého se jmenují. Nechyběla ani rallyová legenda

„Trojice reprezentativních výstav ‚Jak vzniká automobil v proměnách času‘ je výsledkem náročné práce multioborového týmu specialistů Škoda Auto a řady externích odborníků. Tentokrát jsme se zaměřili na karoserie. Ty nejsou pouze atraktivním ‚obalem‘ vozu, především se musí stát bezpečným, praktickým a zároveň komfortním prostorem, v němž při svých cestách za prací i zábavou se svými blízkými trávíme nemalou část života. V květnu 2023 ambiciózní projekt završíme třetí výstavou, detailně sledující vývoj designového jazyka mladoboleslavské automobilky,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.

Nová výstava ve ŠKODA Muzeu: Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA

Od náčrtků k počítačovým simulacím

Komplexní téma vývoje a výroby karoserií osloví široké spektrum návštěvníků, od těch spíše výtvarně zaměřených až po zájemce o striktně technické obory. Výstava potěší milovníky historie stejně jako příznivce moderních technologií, mezi které se řadí například vysoce sofistikované simulace uplatňované nejen při vývoji bezpečnostních prvků a během aerodynamické optimalizace karoserií.

Přečtěte si také:  Škoda po několika měsících obnovila výrobu na Ukrajině. Brzy tam bude zkompletováno několik desítek aut

Autoři výstavy shromáždili obrazový materiál, který sahá od vizionářských náčrtků Václava Laurina z přelomu 19. a 20. století přes ukázky špičkové práce mistrů truhlářů, klempířů, lakýrníků či průmyslových designérů a technologů až k dnešním designovým studiím a sugestivním vizualizacím výsledků laboratorních měření, ověřujících návrhy specialistů Škoda Auto.

Praktická řešení, technologie výroby, aerodynamika, bezpečnost

Příběh vývoje karoserií vyprávějí čtivé průvodní texty a leckdy úsměvné fotografie dávných prototypů i pohledy do „kuchyně“ řady profesí. Vývojovou linii reprezentují historická vozidla doplněná multimediálními infopanely. K vidění je Škoda 6R z roku 1929 s ukázkou výdřevy karoserie nebo Škoda Rapid OHV (1940) s první praktickou aplikací měření v aerodynamickém tunelu. Oko potěší také ladně zaoblené linie celokovových karoserií sedanu Škoda 1200 (1954) a servisního vozu Škoda 1201 STW (1958).

Nová výstava ve ŠKODA Muzeu: Historický vývoj karoserií vozů L&K/ŠKODA
První crash test proběhl před 50 lety ve venkovní zkušebně v pražské Ruzyni s modelem Škoda 100. Vystavena je maketa původní parní rakety, která rodinný vůz roztlačila proti pevné překážce předepsanou rychlostí 48,3 km/h. Více informací a video ZDE.
Přečtěte si také:  Nový rallyový vůz dostal jméno Škoda Fabia RS Rally2. Ukáže se zítra večer

Rostoucí důraz na posilování bezpečnostní úrovně demonstruje Škoda 100 (1973) s tlačným zařízením používaným před 50 lety při prvních crash testech. Aktuální produkci zastupuje názorný řez karoserií vozu Škoda Octavia (2020). Výstava „Jak vzniká automobil v proměnách času: Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda“ bude k vidění do 8. května 2023.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek