tankovani-cerpaci-stanice-palivo-subaru-brz

Pohonné hmoty a jejich cena jsou častým terčem debat. Asi nikdo není z často  zdražujících pohonných hmot nadšený, ale jezdit všichni musíme. A tak tedy musíme i platit. Jenže ne všude jsou z neustálého zdražování tak v klidu. Ve Francii se kvůli růstu cen dokonce protestuje. A pořádně!

A to hlavně proto, že od začátku roku vyrostly ceny o průměrně 7,6 centu na litr. V současné době se litr benzinu pohybuje kolem ceny 1,53 eur a za litr nafty byste průměrně zaplatili 1,51 eur. Ceny mají růst i nadále, o čemž minulý týden občany informovala vláda. A to asi neměla dělat, protože prakticky okamžitě vyšly do ulic velké davy, kterým se tento plán nelíbí. Ačkoliv protesty trvají už řadu dní, vláda od svého záměru nehodlá ustoupit.

Nemyslete si, že jde o nějaký obyčejný protest. Francouzi protestují moc rádi a jsou v tom vážně dobří. Třeba minulý týden v sobotu vyšlo do ulic více než čtvrt milionu lidí. Ti blokují jak čerpací stanice, tak také sklady pohonných hmot. Protestující blokují i dopravu, možná ne schválně, ale v takovém počtu nejde dělat tiché a klidné protestní setkání. Nejvíce trpí doprava na severozápadě a jihu Francie, kde v důsledku protestů vznikají dlouhé kolony.

Ačkoliv je tento týden už o něco klidnější, stále se v ulicích pohybuje velká spousta lidí v reflexních vestách, která se blokádami snaží vládu donutit k tomu, aby se s cenami za pohonné hmoty umoudřila. Jenomže vláda neuhne. Za vybrané daně po zvýšení cen chce investovat do ekologie a rozvoje (nejen) dopravy. Ovšem těžko říct, jestli to někdo pochopí. Zdražováním a zákazy starších dieselů, o kterých jsme vám také říkali, si vláda obyvatele na svou stranu rozhodně nezíská.