Porsche 959 je exkluzivní auto, které ve své době bořilo zažité pořádky a dosahovalo takových dynamických hodnot, z kterých by se nejednomu zatočila hlava i dnes. Díky dvěma turbodmychadly přeplňovanému vzduchem chlazenému šestiválci (hlavy válců byly chlazeny vodou) o objemu 2,8 litru dosahoval výkonu 331 kW/443 koní a točivého momentu 500 Nm. Šlo v historii automobilky o do té doby vůbec nejdražší a zároveň však nejrychlejší vůz. Jeho cena byla 420 000 marek a z 0 na 100 km/h dokázalo zrychlit za působivých 3,7 sekundy a na dvoustovce bylo už za 13,3 sekundy! Maximální rychlost končila až na číslovce označující 317 km/h.

A to je možná právě ten problém, jde o opravdovou kousavou bestii, která na rozdíl od dnešních elektronikou prošpikovaných a vše hlídajících aut, nechávalo všechno na řidiči. Na twitterovém účtu uživatele @TauYaDitshego se objevila fotka z ženevských ulic, na které je jedno z 337 vyrobených kusů (dnešní supersporty jsou oproti tomu masovky: LaFerrari – 499 kusů, 918 Spyder – 918 kusů, apod…) Porsche 959, ovšem vzhůru nohama, tedy koly… 🙁 Jak se nehoda stala, bohužel, nevíme, ale oprava bude velmi náročná a nákladná.

Nehoda každého auta vždy zabolí, ale pokud jde o takovou raritu, pak to zabolí dvojnásob. Vzpomínáte ještě na nehodu Porsche 959 v Montrealu? Kolik 959 z původně 337 vyrobených dnes ještě jezdí? Dobré ale je, že minimálně jedna je i v České republice!