2021-toyota_gr86- (1)

V roce 2021 byla nejvyhledávanější značkou Toyota, klesla ale o třetinu. Druhé bylo BMW a třetí Mercedes-Benz

Od Josef Pelikán | Zdroj: Google Trends - Tisková zpráva - Foto: Toyota - 28. 1. 2022


Nejvyhledávanější automobilovou značkou na internetu v roce 2021 byla opět Toyota. Japonská značka vévodila hledání na Google ve 47 ze 154 sledovaných zemí. To odpovídá podílu 31 procent v rámci všech zadaných dotazů. Proti roku 2020 nicméně jde o zhruba třetinový pokles počtu zemí, kde Toyota vedla.

Za Toyotou celosvětově následují německé značky BMW a Mercedes-Benz, které se do první trojky zařadily druhým rokem po sobě. Mercedes-Benz se nadále drží na třetím místě, avšak v několika zemích Toyotu a BMW předběhl. Tím se odstup na stupních vítězů podstatně zmenšil.

Přečtěte si také:  BMW M4 CSL konečně představeno! Je lehčí než M4 Competition a má 550 koní

Vysoký zájem internetových uživatelů si Toyota udržela mimo jiné díky oznámení o uvedení velkého množství nových modelů včetně elektrifikovaných vozů. Světovou premiéru si také odbyla Corolla SUV a kompletně přepracovaný Land Cruiser.

Zájem vzbudilo i listopadové oznámení společnosti Toyota Gazoo Racing, že zahájí výrobu náhradních dílů pro starší již nevyráběné modely Corolla Levin a Sprinter Trueno.

Mezi 10 nejprodávanějšími SUV světa je 9 asijských modelů. Evropa tu má jen 1 kousek

Tři značky se drží dlouho nahoře, ostatní kolísají

Zatímco popularita Toyoty, BMW a Mercedes-Benzu v mnoha zemích zůstává vysoká, data Google Trends ukázala, že zájem o další značky se celosvětově mění. Například v případě Audi se více než zdvojnásobil počet zemí, kde se objevilo na nejvyšší příčce, čímž se posunulo ze 6. na 4. místo v pořadí.

Suzuki, které se globálně od roku 2018 ve vyhledávání nikde neobjevilo na top pozici, se v několika zemích opět vynořilo jako jednička. První pozici v některé zemi poprvé získaly také Rolls-Royce a Mazda.

Přečtěte si také:  Registrace nových osobních aut za prvních 5 měsíců roku meziročně klesly o 17 %. Výrazně rostou motorky

Naopak se zdá, že ve vyhledávání dochází síla značkám Ford, Volvo, Nissan a Peugeot, které všechny zaznamenaly sestup minimálně o tři příčky. Volkswagen, Mitsubishi, Alfa Romeo a Daewoo ze soutěže vypadly a první místo v žebříčku nejvyhledávanějších značek neobsadily v žádné ze sledovaných zemí.