Rakouská policie

V Rakousku platí tzv. „Daň z modrého světla“. Je to poplatek, který zaplatíte za nahlášení dopravní nehody

Autor: Radim Plachý - Zdroj: oesterreich.gv.at - Foto: Polizei Oberösterreich - 15. 6. 2024


V Rakousku platí tzv. „Daň z modrého světla“. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Je to poplatek, který zaplatíte za přivolání policie k dopravní nehodě. Má to svá pravidla, neplatí ho všichni a vždycky.

„Daň z modrého světla“ (v originále „Blaulichtsteuer“) vysvětluje rakouské Spolkové kancléřství přímo ve slovníčku na svém internetovém portále. Říká, že je to poplatek za hlášení nehody. Ten se musí  zaplatit v případě, pokud je policie přivolána k dopravní nehodě, při níž vznikla pouze hmotná škoda a účast policie by tak nutně nebyla potřeba, protože účastníci této nehody by byli schopní si vyměnit své údaje a sepsat protokol o nehodě sami. Tento poplatek se ovšem platí i v případě, kdy účastník nehody, který policii nevolal, požádá o kopii policejního protokolu. 

Poplatek je stanoven zákonem v paušální výši 36 eur (v přepočtu necelých 900 korun). Pokud jej zavolal sám viník nehody, zaplatí jej sám. Pokud je však viníkem nehody druhá strana, musí poplatek za protokol o nehodě uhradit buď ona, případně její pojištění odpovědnosti. V případě částečného zavinění se náklady odpovídajícím způsobem rozdělují.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru