cyklista-nehoda

Řidič srazil cyklisty. Tak vypadá nedodržení vzdálenosti při jejich předjíždění. Ani cyklisté nedodrželi zákon, jeli dva vedle sebe

Od Anina Russová | Zdroj: Policie ČR - Ilustrační foto: Škoda - 6. 7. 2022


V poslední době velmi diskutované téma povinného bezpečného odstupu při předjíždění cyklistů má jeden malý, ale podstatný háček. Stále neexistuje zákonem stanovený způsob, jak by policisté onen rozestup mohli měřit. Až na jednu výjimku, kterou je nehoda. Při té, pokud řidič při předjíždění cyklistu srazí, je celkem jasné, že nejspíš rozestup nedodržel.

Chybovali všichni

Přesně k takové nehodě došlo na Semilsku v úterý 5. července dopoledne. Řidič se na silnici mezi Rovenskem pod Troskami a Lestkovem rozhodl předjet skupinu cyklistů. Přitom však do jednoho z nich narazil. Následkem toho z kol popadali i ti další. Tři cyklisté byli při nehodě zraněni, jeden z musel být dokonce letecky transportován do nemocnice, měl by ale být v rámci možností v pořádku. Alkohol byl u všech účastníků nehody vyloučen.

Přečtěte si také:  Divočáci ohrožují řidiče. Podle statistik by na ně řidiči měli dávat pozor zejména po páté ráno

V tomto případě policie vše ještě vyšetřuje, ale chyba byla kromě řidiče také na straně cyklistů. Ti totiž podle policejní tiskové mluvčí Dagmar Sochorové jeli po dvou vedle sebe. A to dle zákona nesmějí. Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 57 totiž říká, že „cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou“. O dvojicích vedle sebe se v zákoně opravdu nic nepíše. K nehodě tak nemuselo dojít nejen, kdyby řidič cyklisty objel s dostatečným odstupem, ale ani pokud by cyklisté dodrželi zákon.