V Paříži testují nový radar na měření hluku. Umí poznat registrační značku a dokonce udělit pokutu

Od Radim Plachý | Zdroj a foto: Primátor Paříže David Belliard - 18. 2. 2022


Je to asi půl roku, kdy se objevily první informace o tom, že Francii dochází trpělivost s příliš hlučnými auty a motocykly. V srpnu loňského roku bylo proto rozhodnuto, že bude v Paříži i v dalších francouzských městech nainstalován radar na měření hluku. A k instalaci a spuštění prvního z nich došlo před pár dny ve dvacátém okrsku východní části Paříže.

Instalaci tam posvětil přímo primátor města David Belliard, který k tomu na svém twitteru řekl: „Z příliš velkého hluku je nám špatně! Kvůli našemu zdraví a kvůli kvalitě našeho života jsem nechal instalovat první zvukový radar. Naším cílem je automaticky najít všechna vozidla, kterou jsou až příliš hlučná.“

Přečtěte si také:  Policisté v rámci akce Speed Marathon řešili stovky až příliš rychle jedoucích řidičů. Další jeli opilí

Radar pracuje s čidly a kamerami. Zatímco čidla budou schopna po detekci přílišného hluku přesně lokalizovat konkrétní vozidlo nebo motorku, kamery vyfotí jeho registrační značku. Následně bude vše rovnou převedeno do několikaeurové pokuty.

Nicméně radar je zatím v testovacím provedení. Pokud budou výsledky prvních měření přímo v provozu v pořádku, úřady by měly ostré spuštění radaru posvětit nejpozději do konce tohoto roku. Rozdávání pokut by tak mělo začít od roku 2023.