alkohol za volantem

V Moldávii tvrdě zakročili proti opilcům za volantem. Musí pracovat v márnici

Od Anina Russová | 26. 7. 2018 0

Léto je nejen časem koupání, dovolených a výletů, ale také časem dlouhých večerů, během kterých si takřka každý moc rád otevře vychlazené pivo nebo nalije skleničku dobrého vína. To k létu prostě patří. Problém ovšem nastává, když si ten, kdo je takto posilněn alkoholem, sedne za volant. Na rozdíl od většiny mých známých jsem proti tomu, aby se řidičům povolovala, byť jen minimální možná hranice alkoholu v krvi.

Všichni většinou argumentují tím, že ve spoustě jižních států je možné si dát pivo nebo víno a pak řídit, že zákony jsou zde benevolentnější. Zažíváme to například v Barceloně, kde jsou ulice neustále plné aut, motorek, autobusů a turistů, přesto ale nikdo na nikoho netroubí, nikoho nevytlačuje a ani jednou jsme tam nepotkali nehodu. Dovedete si ale představit, co by pár piv za volantem způsobilo u nás? Já si to snad raději ani představovat nechci.

Podobně tvrdě k tomu přistupují v Moldávii, kde doteď řidiči tresty a zákazy moc vážně nebrali a jízda pod vlivem a následné nehody byly na denním pořádku. S tím se ovšem úřady rozhodly skoncovat.

Nově dostane každý řidič, který při kontrole nadýchá alkohol v dechu, pokutu 25 000 MDL (moldavské leu), tedy asi 34 tisíc Kč. To je, obzvlášť v chudé Moldávii, opravdu hodně. Tím to ale nekončí! Takovému řidiči bude navíc odebrán řidičský průkaz a vrácen až poté, co znovu absolvuje speciální kurz, a hlavně až poté, co si povinně odpracuje 60 hodin prospěšných prací v márnici nebo na hřbitově.