V malé obci v Libereckém kraji mají zákeřný radar. Tváří se jen jako informativní, ale rozdává pokuty

Od Radim Plachý | Zdroj a foto: Obec Čistá u Horek - 29. 3. 2022


Na řadě míst Česka jsou místěné takzvané informativní radary. Většinou jde o cedule, které zobrazují rychlost auta. V drtivé většině případů jde opravdu jen o informaci pro řidiče, aby si případně uvědomili, že jedou až příliš rychle. Ovšem v nejvýchodnější obci Libereckého kraje takovou původně informační ceduli nechali změnit na rychlost měřící a pokuty rozdávající radar.

Jde o obec Čistá u Horek, kterou vede silnice I/16, tedy jeden z hlavních tahů na Jičín a do Polska. O kamiony a rychle jedoucí auta tu tedy nebyla nouze. Zástupci obce se o instalaci radaru snažili 20 let, ale podařilo se to teprve před několika málo měsíci. Poblíž tamní školy byl instalován radar, který zvládá měřit rychlost v obou směrech.

Na první pohled vypadá jen jako informační cedule. Jde ovšem o plně funkční měřicí zařízení. „Radar načte rychlost řidičů, kteří ji překročí a informuje je o tom promítnutím registrační značky na displeji pod ukazatelem rychlosti,“ popsala radar obec na svém webu.

Přečtěte si také:  Na Pražany bude čekat dalších 30 opravených radarů. Od nového roku má hlavní město firmu na jejich pravidelné opravy

A to je jen začátek. Spolu se zobrazením rychlosti radar auto vyfotí a následně všechna data odešle na městský úřad v Jilemnici. Ten pak s řidičem vyřeší jeho přestupek. „Anonymní statistiky z měření rychlosti a zápisu průjezdů bude mít k dispozici i naše obec k využití pro další potřeby. Údaje z kamer pak bude moci využívat i Policie ČR v případě pátrání po vozidlech, osobách nebo prokazování trestné činnosti,“ popsala obec Čistá u Horek.