zena-zmrzlina_v_aute

V létě v autě nejezte zmrzlinu. Podle odborníků může oblíbená letní pochoutka vést až k nehodě

Od Anina Russová | Zdroj: Dekra - Foto: Freepik - 4. 8. 2022


Jakkoliv patří léto mezi všeobecně velmi oblíbené roční doby, pro řidiče jde o čas, kdy je na silnicích čeká řada nepříjemných nástrah. V důsledku vysokých teplot a prudkého slunce mohou mít zhoršené soustředění, jejich reakční doba se prodlužuje a stejně jako třeba děti, i řidiči se za volantem často snaží něčím ochladit. Jenomže v tom může být háček. Ne každé ochlazení je totiž vítané.

Pozor na zmrzlinu i obutí

Dobrá zmrzlina k létu prostě patří. Jenomže je lepší si ji vychutnat mimo auto a rozhodně ne jen kvůli případnému nepořádku. Specialisté na nehody z Dekry radí, že konzumace zmrzliny za jízdy je poměrně nebezpečná. Zní to jako maličkost, ale problém je v tom, že zmrzlina rychle taje. V tu chvíli je náchylná na kapání a tím i na rozptylování řidiče. „Držení zmrzliny navíc zabírá ruku, která může být potřebná, když musí řidič signalizovat, přeřadit nebo rychle uhýbat v kritické situaci,“ popsala Dekra.

A Dekra zmínila i správné obutí do letních řidičských dnů. Nošení žabek nebo jízda naboso zvyšuje riziko nehody, protože noha mnohem více sklouzává z pedálu. V nebezpečné situaci to může mít fatální následky. Neschopnost použít plný brzdný výkon může výrazně prodloužit brzdnou dráhu,“ popsala. Dekra také zdůraznila, že i když řízení s bosýma nohama nebo žabkami není výslovně zakázáno, v případě nehody mohou být řidiči pokutováni v souvislosti s povinností opatrnosti a měli by být potenciálně připraveni odpovídat na obtížné otázky svého pojistitele.